„Byli jsme u zápisu a zatím se na nás nedostalo. Nevím, jak to vyřešíme, babičkám do důchodu zbývá pár let a nám by se moc hodil ještě jeden plat,“ krčí smutně rameny.


Není sama. Letos zůstalo po zápisech 157 neuspokojených žádostí těch rodičů, kteří splnili požadovaná kritéria, mimo jiné jsou zaměstnaní a mají trvalé bydliště v Českých Budějovicích.


Celkem evidovalo město neuvěřitelných 1617 žádostí. Pokud by se ale odečetly přihlášky podané do více škol, žádalo o umístění v krajském městě ve skutečnosti 1047 dětí. „Přibližně 850 jsme mohli přijmout,“ uvedl k možnostem Českých Budějovic náměstek primátora Rudolf Vodička. Přebývalo 188 dětí, z nich 157 splnilo kritéria stanovená radnicí. Jenže pro ně není místo.


Přitom kapacity v městských školkách se i letos rozšířily a další místa by ještě mohla přibýt. Při navyšování míst se dostane i na některé nepřijaté děti. V září by podle Vodičky měly být další dvě třídy v MŠ Vrchlického. V MŠ U Pramene se zase pozdrží rekonstrukce jednoho z pavilonů a získá se tak dalších 28 míst. V září by tak mohlo město v mateřinkách umístit 2767 dětí.


Radnice se dokonce ohlíží i po okolí. „Jednáme se ZŠ a MŠ Dubné,“ zmínil Vodička. V obci nedaleko Budějovic mají momentálně k dispozici 10 míst. „Znamenalo by to ale, že by město platilo za každé dítě 7650 korun ročně za neinvestiční náklady,“ řekl Vodička.

Nedostatek míst v mateřských školách je v Českých Budějovicích trvalým problémem, umocňuje ho skutečnost, že do městských školek vozí děti rodiče, kteří v Českých Budějovicích ani nebydlí. Kvůli školce někteří rodiče neváhají sáhnout k tomu, že se nahlásí u příbuzných ve městě k trvalému pobytu, i když ve skutečnosti bydlí jinde.


Někteří si dokonce nahlásili trvalé bydliště na radnici. Podle primátora Juraje Thomy jim to nelze zakázat a formálně tak kritérium trvalého bydliště plní. Podle informací Deníku „bydlí“ na radnici necelá desítka rodičů. „Zkusíme něco udělat pro příští rok,“ slibuje vedení města ohledně těchto žádostí.


Větší problém vidí kritici radnice v tom, že před lety se školky rušily a teď není město jejich úbytek schopné nahradit. Jednou z možností, jak se s problémem vyrovnat, je i využití školních kapacit. Podle náměstka Vodičky se zvažuje i zřízení tříd v družinách některých českobudějovických základních škol, což by přineslo zhruba stovku míst.