Ona sama však dokázala dát dohromady skupinu žen z Roudného u Českých Budějovic a zasloužila se tak o to, že je zde nyní ženské družstvo. To reprezentuje místní hasiče na soutěžích i trénuje malé požárníky.

„Už od patnácti let jsem pracovala s dětmi, jezdila na tábory a podobně. Když to skončilo, hledala jsem nějakou další činnost. Líbila se mi práce dobrovolných hasičů a tak slovo dalo slovo a s několika kamarádkami jsme se domluvily, že to zkusíme,“ popisuje zrod družstva Gramanová.

Roudenský sbor dobrovolných hasičů je tedy nyní smíšený a ženy v něm rozhodně nehrají druhé housle. V pětičlenném výboru mají dokonce převahu. „Na vsi je to zkrátka jedna parta, nedělají se rozdíly,“ říká. Připouští však, že se se role někdy rozdělí. Když například loni uklízeli po požáru, měly ženy na starost hlavně donášku jídla, vaření kávy i péči o mužské boty. Pracovaly jako podpůrný tým.

Podle Gramanové celý sbor i ostatní obyvatele Roudného nejvíce zasáhly záplavy v roce 2002. Tehdy musel přiložit ruku k dílu každý. Mnoha dětem ale také zároveň učarovala práce profesionálních hasičů a přihlásily se do přípravky.

S dětmi pracuje Jiřina Gramanová už pět let. „Jednou týdně trénujeme na soutěže, ale děláme i spoustu dalších věcí. Nesnažím se vést děti jenom ke sportu, ale k tomu, aby si našly více činností, které je baví a věnovaly se jim,“ vysvětluje.

Malí hasiči z Roudného tak jezdí na výlety i tábory, pořádají lampionový průvod nebo hrají divadlo. „Vždycky si pro vystoupení zveršujeme nějakou pohádku. Často se také stane, že vezmeme známou pohádku a nakonec se z ní stane něco úplně jiného. Říkáme potom, že to jsou pohádky po hasičsku,“ směje se.

Jako trenérka dětského i jako členka ženského družstva absolvovala již také řadu hasičských soutěží. Mezi jednotlivými sbory však podle ní nepanuje velká rivalita. „Samozřejmě jako v každém sportu chce být každý nejlepší, ale sbory z okolních vesnic si pomáhají, kamarádíme spolu. Když si třeba na soutěž zapomeneme přivézt nějaké nářadí, ostatní nám ho ochotně půjčí,“ popisuje.

V podobném duchu chce vychovát i dětské družstvo, které má nyní 27 členů. „Chci děti naučit, že když někomu pomohou v nouzi, vrátí se jim to,“ uzavírá.