Jihočeská televize připravuje charitativní akci s názvem Srdce Jihočeské televize. Letošní ročník nese podtitul Den pro autisty s jihočeskými návrháři. Do akce se zapojí celkem sedm módních tvůrců a studií, kteří připravili sérii modelů.

Ty bude možné zakoupit za speciální cenu a zároveň tím podpořit dobrou věc. Výtěžek z prodeje totiž ve spolupráci s Charitou České Budějovice získá spolek Autisté jihu.

V březnu budou ve vysílání Jihočeské televize i na stránkách Deníku, který je mediálním partnerem akce, představeni jednotliví návrháře a studia.

Modely budou k vidění v druhé polovině března v budějovickém IGY Centru.

2. dubna od 17 hodin v rámci Mezinárodního dne autismu si budou moci zájemci modely vyzkoušet a za přítomnosti návrhářů zakoupit.

Jako malá oblékala panenky, teď k ní chodí především ženy, které chtějí krásné svatební šaty pro svůj velký den. Návrhářka Tereza Sabáčková se módě věnuje už více než deset let. Kromě Českých Budějovic má ateliér také v Praze.

„U mě byla volba povolání jasná asi od malička, protože maminka vozí do Čech látky 
a babička byla švadlena. Občas jsme něco udělaly společně a pak se to dál vyvíjelo, nabalovalo, až došlo k tomu, že se naplno věnuji práci módní návrhářky," vzpomíná.

Zásadní zlom pro ni znamenalo vítězství v soutěži Svatební šaty roku 2010. To ji přimělo, aby se zkusila prosadit 
i mimo jižní Čechy a zaměřila se právě na navrhování svatebních šatů. „Já je miluji. Je to práce obklopená pozitivní energií, protože nevěsty se těší na svůj velký den a já jim trochu pomáhám plnit sny. To je krásné," komentuje Tereza Sabáčková.

Zákaznice se podle ní dělí do několika kategorií. „Některé nevěsty nemají konkrétní představu a chtějí poradit. Taková spolupráce mi vyhovuje. Další přesně vědí, co chtějí, 
a naštěstí zároveň vědí, co jim sluší. To mi také vůbec nevadí a snažím se naplnit jejich představu. Nejhorší skupinou jsou ale ty, které mají konkrétní požadavky, ale přitom to není zrovna ideální. Pak záleží, jestli si dají říct. Mnohdy mám osobní dilema, jestli vytvořit přesně to, co si zákaznice přeje, když já si tím návrhem nejsem jistá," popisuje Tereza Sabáčková.

Ušití svatebních šatů může trvat poměrně dlouho. Návrhářka nejprve se zákaznicí probírá nápady a vybírá látky. Samotné šití zabere deset až patnáct hodin, ale někdy také padesát hodin. Nejnáročnější jsou v tomto ohledu modely, které Tereza Sabáčková detailně zdobí, například pošívá drobnými perličkami.

Ona sama má ráda spíše zdobnější šaty, proto také často jezdí pro látky do Dubaje. „Když jsem s navrhováním začínala, tak se mi moc líbily různé krajky a štrasy. Teď už ale umím ocenit i jednoduchost. Myslím, že člověk se vyvíjí a různé zákaznice mu přinášejí nové pohledy na věc," doplňuje.

Protože se blíží svatební sezona, očekává, že v následujících měsících nebude šít skoro nic jiného než šaty pro nevěsty. „Byla doba, kdy si všechny pořizovaly šaty ve svatebních půjčovnách, ale nyní se mi zdá, že se vrací k návrhářům. Stále častěji chtějí mít vlastní model podle svého vkusu," říká Tereza Sabáčková.

Je také moc ráda, když jí nevěsty nakonec pošlou fotografii ze svatebního dne. „Já 
k těm šatům také získávám vztah, takže je chci vidět v akci. V poslední době mám štěstí, že se ze spousty zákaznic staly moje kamarádky, takže jsem často na svatbách hostem. Už jsem takový profesionální svatebčan," dodává návrhářka s úsměvem.

Netvoří však jen svatební modely. Říká, že dokáže obléct čtrnáctileté slečny i starší dámy pro nejrůznější příležitosti. „Myslím, že moje tvorba je pro zákazníky, kteří se nebojí být jiní, jedineční, chtějí projevit svou osobnost a nezapadat do šedi," komentuje.

Mezi jejími klienty jsou také muži. „Často jsou to právě ženichové od našich nevěst, kterým šijeme vesty nebo kravaty, aby ladili s partnerkami. Chodí k nám ale i pánové, kteří mají rádi nekonfekční módu a chtějí třeba trochu jiný oblek, než jaký nosí denně do práce. Šijeme například i košile pro hudební kapely 
a podobně," vzpomíná a dodává, že ji baví tvořit úplně všechno, ať už to jsou svatební šaty nebo něco úplně nového.

I když se Tereze Sabáčkové v poslední době rozrůstá 
klientela v Praze, rozhodně nechce ztratit kontakt s Českými Budějovicemi. Proto pro místní chystá zvláštní akci. „Připravili jsme kurz šití, kde se zájemci budou moci naučit spoustu věcí z krejčoviny 
i návrhářství. Chtěla bych tak pomoci například maminkách, které šijí pro děti, nebo mladým dívkám, které by se chtěly stát návrhářkami," uzavírá Tereza Sabáčková.