Záměr však provází několik významných „ale“. Plán nemá jen příznivce, chybí na něj v rozpočtu peníze a dokonce má problémy i se stavebním povolením.

„Projekt je přínosem pro město, je to jeden z mála projektů, který může do budoucna pro město a jeho obyvatele generovat zisk,“ říká ve prospěch Lannova kanálu náměstkyně primátora Ivana Popelová (Občané pro Budějovice). Poukazuje přitom na předpokládané zisky z turistického ruchu, neboť Lannův kanál by měl být pro návštěvníky města další lákavou atrakcí. Podobně, jako se očekává zájem turistů o výše zmíněnou plavbu mezi Budějovicemi a Hlubokou.

Jenže plán zavést lodě až do centra od začátku provázejí kritické hlasy. „Měli by se věnovat jiným věcem, spíše je třeba lidem nabídnout dostupné bydlení,“ míní na adresu radnice bývalá zastupitelka Marie Paukejová (Suverenita) a dodává, že projekty, jako je Lannův kanál, považuje za neúčelné utrácení peněz.

Navíc není jisté, jak dopadne řízení o prodloužení platnosti stavebního povolení pro zvedací most na Sokolský ostrov.

Přes všechny obtíže se radnice nechce projektu vzdát. Přitom jen plánovaný sklápěcí most z centra na Sokolský ostrov má přitom rozpočet na více než sedmdesát milionů korun. Další miliony by si vyžádaly dvě plavební komory mezi Vltavou a slepým ramenem řeky Malše.

Momentálně ale vše zadrhly dva problémy. Prvním je stavební povolení. Při snaze prodloužit stavební povolení pro sklápěcí most se do věci vložili odpůrci stavby z centra města a uspěli.

Řízení o prodloužení platnosti stavebního povolení je tedy zastavené. Podle Karla Pražáka ze Sdružení majitelů domů v historickém centru Budějovic například nejsou dořešené dopravní poměry v lokalitě pro případ, že by se zde stavěl sklápěcí most.

Architekt Martin Malec si zase myslí, že když už stavět, tak by se na akci dalo ušetřit, kdyby radnice vedla plavbu kolem Jiráskova jezu. Stačila by jedna plavební komora a sklápěcí most by nebyl třeba vůbec. Malec tím naráží na druhou potíž, kterou jsou peníze, hlavně proto, že nejsou…

Úplná shoda přitom kolem projektu nepanuje ani na radnici. Už před volbami jej kritizovala TOP 09. „Pokud vím, tak v investičním plánu na letošní rok se s uvedenými akcemi nepočítá a strana TOP 09, tedy ani já nejsme příznivci této investice,“ uvedl náměstek primátora Kamil Calta.

Podle obhájkyně projektu náměstkyně primátora Ivany Popelové (OPB) se ale změní situace až bude fungovat plavba na Hlubokou. Pak se podle Popelové dá čekat i změna postoje obyvatel Budějovic k Lannově kanálu.