Do těžké situace se podle odborníků z hlubocké zoo dostal medvědí dorostenec, který v posledních týdnech děsí obyvatele obcí na Vsetínsku. Toulá se u chalup, na svědomí má včelí úly i řadu ovcí a koz. Mnozí místní se bojí a volají po jeho odstřelu, ve hře je i odchyt šelmy. Nikdo ale neví, jak s ní pak naložit.

Právě v záchranné stanici Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou může chlupatý tulák na čas skončit. „Máme jako jediní v republice prostor vhodný pro krátkodobé umístění medvěda, po několika měsících by však bylo nutné najít pro něj vhodné místo jinde. To ale může být problém, všechny zoologické zahrady a podobná zařízení mají plno,“ vysvětluje zoolog Ivan Kubát.

Ilustrační foto.
Ředitel ZOO Tábor: Zachraňte medvěda ze Vsetínska, vražda není nutná

ZTRATIL PLACHOST
Záchranná stanice v Rozovech u Temelína, kde by mé᠆ďa v krajním případě mohl najít dočasný azyl, je určená pro nemocná či zraněná zvířata. Ta chovatelé po zotavení vracejí do volné přírody, což v případě nezbedy ze Vsetínska nepřipadá v úvahu. „Tento medvěd ztratil plachost a může se dostat do vážného konfliktu s člověkem,“ poukazuje zoolog Ivan Kubát.

Podle něj dospívající zvíře ze Slovenska na Moravu vyhnali ostatní medvědi. Možná v mládí přišel o matku, než ho stačila naučit ostražitosti vůči lidem. Malý chlupáč naopak u lidských sídel našel snadnou obživu.

Ilustrační foto.
ZOO Tábor bude vyvracet mýty o medvědech