Podle nového primátora Jiřího Svobody (ANO 2011) se zatím pracuje v částečném provizoriu. „Všichni náměstci ještě nemají  svou kancelář, ale řešíme to.  Je třeba postavit jednu sádrokartonovou příčku," nastiňuje řešení otázky, kam sedm náměstků a jejich sekretářky v budově radnice usadit.

„Samotná práce nebude časově náročná, spíš jde o proces výběrového řízení, z něhož vzejde zhotovitel stavby, a o nacenění. Je třeba sehnat také vyjádření památkářů," plánuje Jiří Svoboda.

O něco jednodušší je získání dalších potřebných prostor stěhováním.  I to ale přináší komplikace. Například náměstek pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Jaromír Talíř (KDU-ČSL) by měl sídlit v dosavadním salónku novomanželů, prostorách, které sloužily jako zázemí při svatebních obřadech.

„Město velké jako Budějovice by pro svatby mělo mít odpovídající podmínky," míní zastupitel Petr Podhola (ČSSD). „Je veřejným tajemstvím, že by se měl také do nějakého kumbálu stěhovat tajemník magistrátu," dodává.

„Ať už úřad řídí Petr nebo Pavel, je zodpovědný za chod aparátu se 400 zaměstnanci, kteří vykonávají některé činnosti i pro dalších 76 obcí. Na takovou práci potřebuje tajemník odpovídající podmínky," upozorňuje další z opozičních zastupitelů Petr Braný (KSČM).

Náměstci mají jediný služební vůz

Přesuny osazenstva kanceláří na radnici, ale i vyšší náklady na platy a možná i potřebu dalšího služebního auta přinesou podle kritiků změny ve vedení města.

Opoziční zastupitel Miroslav Joch (ČSSD) vyčíslil, že měsíční náklady na odměny pro představitele města činí v současné době 461 tisíc korun, nově by to mělo kvůli navýšení počtu náměstků být  602 tisíc korun. „Nemáme na základní potřeby města, ale máme na to, abychom utráceli peníze jen proto, že město s 94 tisíci obyvateli bude mít jednoho primátora a sedm náměstků," řekl Miroslav Joch.

Nový primátor Jiří Svoboda (ANO 2011) s ním nesou᠆hlasí: „Co se týká správy,  jsme jedním z nejúspornějších statutárních měst," argumentuje.  Poukazuje na to, že srovnatelná města mají i své městské části s vlastními starosty. V Budějovicích připadá na jednoho uvolněného zastupitele 11 625 obyvatel, to je nejlepší výsledek ze všech srovnatelných měst," dodal .

Dosavadní primátor Juraj Thoma (HOPB) měl k dispozici služební vůz Audi A6 s řidičem. Stejné výsady se nyní dostane i Jiřímu Svobodovi. O další služební vůz se dělili čtyři náměstci, teď se o jedno auto bude zřejmě přetahovat všech sedm náměstků.

Pokud jim Jiří Svoboda nevyjde občas vstříc obdobně jako jeho předchůdce. „Vůz je  k dispozici přednostně primátorovi. Ale pokud některý z náměstků požádal o to, aby mohl využít primátorské auto, poskytl jsem mu ho. Tedy pokud tomu aktuálně nebránily  vážné okolnosti," vysvětlil Juraj Thoma.