"Vyspělost každé společnosti se pozná také podle toho, jak se dokáže postarat o své seniory. Tedy o naše rodiče, babičky a dědy, kteří se v dětství starali o nás. Vděčíme jim za hodně, byli tu pro nás vždy, když jsme je potřebovali. Proto tu teď my musíme být pro ně. České Budějovice musí být město, kde si senioři život užívají. Kde život začíná po šedesátce,“ otevřel Martin Kuba další programový bod pro komunální volby 2018.

Takovým nástrojem pro lepší a levnější život seniorů v krajském městě by dle jeho slov měla být karta "Šetřilka". "Je to městská karta, která by stála na celý rok třeba 365 korun a nárok by na ni měli automaticky všechny ženy od 62 let, muži od 65 let a držitelé průkazu ZTP,“ dodal s tím, že díky ní by neměli senioři více platit za svoz odpadu, vstupy na městská zařízení by pro ně měly být zdarma, karta by jim měla zaručit možnost stravování ve školních jídelnách ve čtvrtích, v nichž bydlí, přičemž oběd by je vyšel na 40 korun.

Nápad na kartu "Šetřilku" ocenil nezávislý kandidát za ODS Zbyněk Sýkora. On sám před 17 lety utrpěl úraz, který jej upoutal na invalidní vozík. „Vím, jak lidé s nějakým handicapem žijí. Jsou aktivní, sportují a mají své sny. Stejně jako ti, kteří měli víc štěstí a jsou zdraví. Jsem rád, že se náš tým dívá na město i očima těch, kteří prostě měli v životě smůlu nebo jen byli ve špatnou chvíli na špatném místě. Já chci být garantem toho, že náš tým na radnici přinese i tenhle pohled a "Šetřilka" pro držitele ZTP je první krok,“ řekl Zbyněk Sýkora, handicapovaný úspěšný sportovec a výrobce sportovních pomůcek pro handicapované.

Mluvilo se však i o podpoře terénní péče a výstavbě hospicu v Českých Budějovicích. Podle Lucie Kozlové chybí v krajském městě aktuálně 80 lůžek. "V Českých Budějovicích žije 25 tisíc seniorů, tedy lidí nad 65 let věku. Aktuálně máme 800 žádostí o umístění do domovů pro seniory, z toho deset procent je akutních, čili že je zde třeba neodkladná péče," zdůraznila s tím, že v Českých Budějovicích proto musí vyrůst další moderní zařízení, jež bude zařízením 21. století. "To by mělo sloužit nejen seniorům, ale také osobám s roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu nemocí nebo Alzheimerovu nemocí," řekla Lucie Kozlová. Dodala, že cílem je vybudovat moderní zařízení, které by mělo lůžka i pro všechny tyto lidi, a to včetně lůžek pro hospicovou péči. “I umírání bohužel k životu patří a v Budějovicích musí být důstojné, ať už doma nebo v kvalitní hospicové péči. Předpokladem je vícezdrojové financování z města, kraje i odpovědných ministerstev,” uzavřela Lucie Kozlová téma nutné služby pro seniory.