Výtěžek sbírky je určen na financování registru dárců kostní dřeně. Studentky Vyšší odborné školy zdravotnické z Českých Budějovic neshánějí peníze na charitu poprvé. „Už na střední škole jsem chodila se srdíčky,“ zmínila Franková s tím, že ve škole je účast na podobných sbírkách pravidlem. „Lidé jsou někdy nedostupní, nevěří tomu, že se to dostane těm potřebným,“ popisuje reakce sympatická studentka. „Ale jsou tací, kteří by dali i víc než padesát korun, jenže my nemáme na rozměňování,“ doplňuje kolegyni s úsměvem Adéla Rytychová.

Mezi dárci jsou často lidé, kteří dobročinné projekty podporují pravidelně. „Vnuk byl před časem na těžké operaci, tak dávám na sbírky, u kterých mám jistotu, že peníze skončí na správném místě. Na Světlušku nebo na Arpidu,“ uvedla Božena Jakschová z Pištína. Tamní svaz žen přispěl Arpidě letos sumou 2000 korun. Na pomoc pro zaplavené Strunkovice se v Pištíně vybralo na výzvu svazu 20 000 korun. Kdyby se podle Boženy Jakschové k charitativním akcím každý stavěl podobně mnoha věcem by se více pomohlo.

Registr dárců

Jako dobrovolný spolupracovník pomáhala včera připravit sbírku také Ilona Lonsmínová. Deník jí položil k tématu několik otázek.

Po kolikáté se v Českých Budějovicích tato akce koná?
Sbírka se pořádá podruhé. Pomáhají nám studentky Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické. Poprvé jsme pro sluníčko vybírali letos v březnu.

Kolik přinesla jarní sbírka?
V březnu jsme v Budějovicích vybrali 16 557 korun. Sbírky pořádají dobrovolní spolupracovníci v jednotlivých místech samostatně, podle toho, jak se jim podaří sehnat pomoc třeba ze škol.

Co je hlavním cílem nadace?
Pomáhá lidem bojujícím s leukémiemi a jinými těžkými chorobami krvetvorby. Nadace sídlí v Plzni, ale působí v celé republice. Hlavně se zaměřuje na získávání peněz na chod a další rozvoj registru dárců kostní dřeně.

Jak je finančně náročný chod registru?
Cena za vstupní vyšetření každého nového dárce do registru se pohybuje okolo čtyř tisíc korun a bohužel je nehradí žádná zdravotní pojišťovna a financují se pouze z peněz nadace. V současné době je v registru asi 34,5 tisíce možnýchdárců.

Kolik lidí se tentokrát na sbírce podílelo a kdy budete znát výsledek?
Na sbírce se podílelo patnáct dvojic studentek a částku, kterou jsme vybrali, budeme znát ve čtvrtek odpoledne.