Ve struktuře vltavotýnského městského úřadu dochází od 1. února ke změně, neboť vznikl odbor školství, mládeže, tělovýchovy, cestovního ruchu a kultury. Tajemník Luděk Chlanda potvrdil, že po roce a sedmi výběrových řízeních se podařilo vybrat vedoucí odboru školství, mládeže, tělovýchovy, cestovního ruchu a kultury. Teprve Helena Hulcová prý splnila požadavky kladené na toto místo. Podle tajemníka není snadné sehnat člověka splňujícího požadavky na toto místo: „V první řadě musí rozumět ekonomice, neboť na platech učitelů se protočí ve správním obvodu přes 92 milionů korun ročně, orientovat se v kultuře, technických věcech. Až po roce se přihlásila uchazečka, kterou všech pět členů výběrové komise doporučilo.“ Dosud tuto problematiku řešil odbor hospodářské správy a školství, nový odbor bude mít kromě vedoucí jednu pracovnici.

Nejen výběr kvalitního pracovníka představuje pro úřady problém. Dalším je migrace, kdy se pracovníci úřadu v Týně nad Vltavou vzdáleného 30 km od krajského města nechají zlákat lepšími nabídkami Temelína, českobudějovického magistrátu či krajského úřadu. „Ve větších městech mají vyšší osobní hodnocení,“ vysvětluje Luděk Chlanda. „Zatímco v dřívějších letech jsme dělali dvě tři výběrová řízení, vloni to už bylo dvanáct.“ V současné době potřebují v Týně samostatného referenta odboru dopravy a silničního hospodářství.

Nového právníka hledají na městském úřadu Trhové Sviny. Podle tajemníka úřadu Františka Koláře jde o pozici, pro kterou jsou vyžadována různá školení a osvědčení. To je také důvodem, proč se podobná pozice velmi těžko obsazuje. V Trhových Svinech právníka shánějí několik měsíců.

Aktuálně postrádají referenta pro sociální věci v Nových Hradech. Podle starosty Vladimíra Hokra v minulosti problémy neměli: „Buď byl dostatek zájemců, nebo pozice umožňovala dodělat si školení. Nyní ale jde o poloviční úvazek a vysokoškolské vzdělání příslušného směru.“

Kolik stojí vyškolení nového úředníka
- Po nástupu:
 Vstupní vzdělávání
 1500 Kč
- Do dvou let od nástupu:
 Zvláštní odborná způsobilost
 26 000 Kč
- Během tří let od nástupu:
 absolvování 17 školení v rozpětí
 1500 – 4500 Kč za každé