Jeho účastníci chtějí oficiálně vyjádřit nesouhlas s diskriminací slušných občanů, mezi pořadateli a  možnými  účastníky se ale nedají přehlédnout jména známá z české neonacistické scény.

Právě jejich účast a zkušenosti s potyčkami v uplynulých týdnech spolu s rizikem komplikací v dopravě je podle primátora Juraje Thomy důvodem akci zakázat. „Jejich plány se dají jednoduše zprovodit ze světa," je přesvědčen. Přesto správní odbor magistrátu shromáždění povolil.

„Samotná osoba svolavatele, bez dalších podpůrných argumentů tvořících ucelený okruh důkazů není důvodem pro vyslovení zákazu. Co se týče dopravy, nestačí pouze označit nějakou možnou komplikaci," oponuje pověřený vedoucí správního odboru Jan Kostík. Podobný názor odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra poskytla redakci i mluv᠆čí Hana Malá. „Nelze jednoznačně konstatovat, že skutečným účelem shromáždění je rozněcování nenávisti vůči Romům," říká.

V případě potřeby je připravena zareagovat na nepřístojnosti policie. Dle jejího mluvčího Jiřího Matznera lze demonstrace ze zákonem stanovených důvodů rozpustit i na místě. „Stane se tak, pokud se účastníci dopustí  výtržností či trestných činů nebo nedodrží nahlášená pravidla shromáždění a tyto činy budou natolik závažné, aby rozpuštění akce neporušilo právo na shromažďování," vysvětluje.

Radní už mají plán pro Máj

Více hlídek na sídlišti, nulová tolerance ke každé nepředloženosti a spolupráce všech obyvatel. To jsou první pravidla hry, která mají napomoci vyřešit komplikovanou situaci na Máji.  Shodli se na nich radní a předsedové všech zastupitelských klubů po úterním veřejném slyšení ve sportovní hale. V plánu mají i další opatření, které hodlají zavést co nejdříve.

Zmíněná okamžitá řešení mají přispět k pocitu bezpečí na Máji. „Proto na sídlišti zůstane trvale minimálně pět dvoučlenných hlídek městské policie. Současně město apeluje na Policii ČR, aby na sídlišti vykonávala terénní pochůzkovou službu a do činnosti zapojila i neuniformované policisty. Úkolem všech hlídek je absolutně nulová tolerance  k projevům narušujícím klidné soužití, a to ve vztahu k většinové i menšinové populaci bez rozdílu. Žádáme všechny občany, aby každý konflikt bezodkladně hlásili Policii ČR či městské policii," píší radní a zastupitelé ve svém společném prohlášení.

Vyzývají i romské spoluobčany, aby se  jejich autority zasadily o dodržování klidu a nevyvolávání konfliktů. „Chceme to změnit k lepšímu, jsou mezi námi lidi, kteří k tomu mají potřebnou autoritu," tvrdil již na úterním setkání pan Pepa.

Řešit chce radnice všechny podněty, které zazněly na veřejném slyšení a uvítá i další návrhy. „Střednědobá opatření spočívají například ve vybudování dalších hřišť a odpočinkových zón, přemísťování laviček. To samozřejmě vyžaduje určitý čas a nelze je provést hned. Opatření nebude město odkládat, avšak všechny prosíme, aby nám nutný čas  poskytli," žádá v prohlášení šestnáct podepsaných zastupitelů v čele s primátorem Thomou.

I tak často kritizovaný systém výplaty sociálních dávek se vedení města bude snažit změnit, byť na taková rozhodnutí nemají zastupitelé přímý vliv. „Jsme připraveni vyvinout veškerý možný tlak na vládu, poslaneckou sněmovnu a senát ke změně legislativy v této oblasti. Zneužívání systému sociálních dávek považujeme za nepřijatelné," shodují se.