První letošní přírodovědnou procházku uspořádalo v sobotu sdružení Calla. Jmenovala se Za stromy a historií do centra a vedli ji botanik Milan Štěch z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a historik Tomáš Malina ze sdružení Calla. Dorazilo přes 20 lidí. Někteří z nich chodí pravidelně, jiní tu byli poprvé.

„Zúčastňujeme se kroužkování ptáků, které bývá na podzim. Teď naposledy to bylo na konci září u Mokrého a ptáků jsme napočítali přes deset. I tahle přednáška je zajímavá, takže na nějakou další určitě vyrazíme,“ shodli se dva třináctiletí kamarádi z Hrdějovic Zdeněk Filípek a Pavel Fišer.

Poprvé naopak zavítala mezi ekology jednatřicetiletá Martina Dvořáková z Budějovic. O procházce se dozvěděla z novin a příjemně ji překvapila. „Myslím si, že je moc fajn, že se lidé něco dozvědí a navíc se mezi sebou takhle setkají. Příště vyrazím určitě zas,“ zmínila Dvořáková.

Na úvod si připravili organizátoři několik zajímavostí, které se vztahovaly ke stromům i domům, které se nacházejí v parku Na Sadech. Jednou z prvních zastávek byla Eggertova vila, ve které dnes sídlí vědecká knihovna. „Byla to první patricijská vila, která ve městě vznikla. Před nedávnem byla velice citlivě opravena,“ pochválil historik Malina. Jeho kolega Štěch jej vzápětí doplnil o zajímavosti týkající se stromů, které mohou lidé před knihovnou vidět. „Roste tu třeba liliovník, který patří mezi magnolie. Jsou to velmi staré druhy, které pocházejí z Asie. Evropské dřeviny jsou proti nim poměrně nezajímavé,“ popsal botanik Štěch.

Při procházení parku zmínil Tomáš Malina i důležité výročí, které se vztahuje k historii krajského města. Před dvěma týdny, v pondělí 31. ledna, totiž uplynulo přesně 400 let od chvíle, kdy vtrhla do Budějovic pasovská vojska a město dobyla.

„Část vojáků se převlekla za civilisty a vyžádali si otevření brány. U Pražské brány narazili na písaře Plachého, kterého následně zabili. Dnes je po něm pojmenována jedna z ulic v centru,“ řekl Malina. Návštěvníci exkurze mohli na vlastní oči spatřit i několik opravdových unikátů. Byla mezi nimi například i dřevina kalina vonná. „Je to jedna z mála rostlin, která začne kvést ještě předtím, než začnou rašit listy,“ upozornil botanik Štěch. Zároveň dodal, že dominantou jednoho z největších budějovických parků je však jírovec, který původně pochází z jihovýchodní Evropy. Lidé jej mohou spatřit u fontánky, která je v části parku před Besedou.