U jednoho stánku voní klobásy, u jiného čerstvé koláče a o kus dál zase koření. Takové čichové vjemy nabídla včera náplavka u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. Poprvé se zde uskutečnily farmářské trhy.

Ke břehu Vltavy se podle organizátora Jana Lisznera sjelo na třicet prodejců. Jedním z nich byl Radek Dubový ze statku Horní Dvorce. „Nabízíme čerstvé jehněčí maso přímo z naší farmy a masné výrobky, například klobásy,“ vyjmenoval. Na jihu Čech prodával poprvé, má ale už řadu zkušeností z farmářských trhů v Praze. Tam je podle něj zatím zájem o české produkty větší. „Myslím ale, že i Jihočeši si k nim najdou cestu, když budou mít možnost,“ doplnil s tím, že jehněčí lahůdky bude prodávat příští týden v Táboře a také se znovu objeví v krajském městě.

Až z Hradce Králové dorazila do Českých Budějovic Petra Fundová. Na svůj stánek vyložila rajčata nakládaná v oleji a bylinkách, dochucovací omáčky čatní, nakládaný český česnek, ovocné marmelády či bylinné medy a sirupy. „Jsou to delikatesy spíše pro lidi, kteří nad jídlem přemýšlí, chtějí něco vyzkoušet a není jim jedno, co jí. Není to tak jednoznačné zboží jako klobása, spousta lidí ani neví, co to čatní je,“ komentovala.

I ona již prodávala na pražských trzích, na tom českobudějovickém ale ocenila, že důrazně dbá na to, aby se jej účastnili pouze prvovýrobci. „Někde se
objevují lidé, kteří nakoupí zboží v supermarketu a pak ho nabízejí na farmářských trzích. To mě mrzí,“ připomněla.

Jeden z nejvonavějších stánků na náplavce patřil Heleně Biskupičové z Březnice na Příbramsku. Prodávala tu nejrůznější druhy koření a jejich směsi bez umělých přísad. Kromě notoricky známých druhů si zájemci mohli zakoupit i koření exotická, například masali nebo sambal. „Vlastnoručně míchám také směsi. Jedna je podle starého rodinného receptu, který se u nás dědí z generace na generaci,“ doplnila Biskupičová, původem Maďarka. Zájem o farmářské produkty se podle ní v posledních letech stále zvyšuje, lidé totiž začínají jíst zdravěji než dřív a vyžadují kvalitní suroviny.

Českobudějovické trhy však nepatřily pouze jídlu, prodejci zde nabízeli také ovocné stromky, mimo jiné ořešák, jabloň, třešeň nebo meruňku z Litoměřicka. Mladé stromky budou podle prodávající Markéty Kratochvílové na náplavce k dostání pravidelně, ale pouze do léta. Tehdy totiž končí období vhodné pro jejich zasazení.

Již během dopoledne se mezi stánky pohybovaly desítky nakupujících. „Zatím jsme koupili koláčky pro děti, ale určitě se ještě porozhlédneme. Myslím, že nápad je to dobrý, stejně tu byl jinak nevyužitý prostor,“ řekla návštěvnice Lucie Gërvalla.

Trhy se budou do krajského města vracet v pravidelných čtrnáctidenních intervalech, uskuteční se vždy ve středu od 9 do 17 hodin. Jan Liszner bude navíc již druhým rokem pokračovat v pořádání menších jarmarků v Rudolfově. Ty by měly začít během dubna a budou jim patřit neděle.