Nejnovější žebříček Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte, zaznamenal, že v loňském třetím čtvrtletí v Jihočeském kraji stouply ceny prodaných bytů o téměř 18 procent na 73 000 korun za metr čtvereční.

Skutečné ceny prodaných bytů v České republice.Skutečné ceny prodaných bytů v České republice.Zdroj: Deloitte Real Index

„Třetí čtvrtletí loňského roku se ještě neslo ve znamení vyčkání na lepší podmínky pro koupi nemovitosti. Vývoj realitního trhu tak zůstával bez výrazných změn, což například developery vedlo k různým slevovým a marketingovým nabídkám. Oproti bytům v cihlových a panelových domech jsou totiž ty nové pro kupující vždy atraktivnější, ale také dražší,“ vysvětlil expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte Petr Hána.

Deloitte Real Index od roku 2015 přináší data o tom, jak se vyvíjí skutečné ceny bytů. Data sbírá pouze z uskutečněných prodejů bytů, které byly zapsány v katastru nemovitostí v podobě kupních smluv. Výsledky srovnává s předchozím čtvrtletím.

Pokud jde o jednotlivé okresy, pak nejdražšími jsou tradičně ty, které bezprostředně sousedí s hlavním městem. Na Praze-západ se metr čtvereční bytu prodával průměrně za 91 586 korun, na Praze-východ pak za 84 181 korun.

Jak jsou na tom s cenami jednotlivé okresy Jihočeského kraje? Nejdražší byty jsou tradičně v okrese České Budějovice, kde průměrně stojí metr čtvereční bytu 69 914 Kč. S odstupem za krajským městem je Český Krumlov (49 429 Kč), další jsou Písek (47 623 Kč), Jindřichův Hradec (46 206 Kč), Tábor (45 085 Kč) a Prachatice (43 522 Kč). Nejlevněji byt seženete v okrese Strakonice, kde je průměrná cena za metr čtvereční 40 702 Kč.

Mohlo by vás zajímat: Tady je TOP 5 základek Budějovicka, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Zdroj: Deník/Kateřina Součková