Obyvatelé krajského města mohou od čtvrtka prodat urnu s popelem svých zesnulých příbuzných. Výtvarná skupina Pode Bal nabídla prvním deseti zájemcům odměnu ve výši 500 korun. Nepřišel však nikdo.

„Nikdo tady dneska nebyl a podle mého ani nikdo nepřijde. Ti umělci tady byli ráno pro věci a poskytli pár rozhovorů, ale pak už se tu nezdržovali,“ vysvětlila referentka českobudějovického Domu umění Hana Vranovská.

Podle vyjádření samotných organizátorů je výkup uren netradičním sociálním experimentem. „Napadlo nás, co udělá ve veřejném prostoru taková nabídka, která je trochu nehorázná, trochu nemorální a trochu nezvyklá. Je v ní otázka hodnoty vzpomínky, dostává se do toho motiv posvátna a komerce,“ vysvětlil jeden z členů Pode Balu Michal Šiml.

Většina obyvatel Českých Budějovic je však tímto experimentem doslova znechucena. „Je to odporné, nechápu, jak někoho vůbec může něco takového napadnout,“ řekla například 67letá Miloslava Kuklová. Podobně hovoří i další obyvatel krajského města 52letý Pavel Dušák. „Ten nápad se mi vůbec nelíbí a stejně nevěřím tomu, že by někdo skutečně šel prodat urnu s ostatky. I když pravda je, že někteří lidé udělají pro peníze leccos a na hřbitovech se také krade,“ argumentoval.

Přestože obchod s lidskými ostatky odporuje vyhlášce ministerstva životního prostředí a naplňuje i skutkovou podstatu trestného činu hanobení lidských ostatků, policie proti tomuto experimentu nijak nezasáhla. „Situaci monitorujeme, ale doposud jsme žádné konkrétní oznámení v této věci nepřijali,“ uvedla ve čtvrtek policejní mluvčí Regina Tupá.