Aby podobným praktikám město České Budějovice zabránilo, přijalo nedávno vyhlášku, která měla podomní prodej z města vymýtit. Ale někteří vychytralí obchodníci mají hroší kůži a s vyhláškou si hlavu nelámou.

Přesvědčili se o tom například obyvatelé domu na Pražské třídě poblíž obchodního domu Družba. „Byli tu dva mladíci s nabídkou energie," líčí zážitek posledních dnů Marie Růžičková a dodává, že prodejci na ni „vybafli", bez jakéhokoliv představování. „Takovým dost nevybíravým způsobem," dodává seniorka.

Dále podle ní následovala žádost 
o předložení vyúčtování a záplava slibů, jak si u nového dodavatele polepší. Žena ale diskusi záhy ukončila s tím, že v Budějovicích je podobné nabízení služeb zakázané. Někteří lidé v domě však tlaku neodolali. Měli pak co dělat, aby smlouvu, která nebyla zase tak výhodná, jak byla líčena, vypověděli.

Podomní prodejci přitom porušili vyhlášku, která už platí více než měsíc. „Podomní prodej je na území města zakázán," zdůrazňuje Václav Sup, tiskový mluvčí městské policie. Podomním prodejcům hrozí pokuty 
v řádu desítek až stovek tisíc korun.

„Občané mohou bezplatně na lince 156 přivolat strážníky městské policie, kteří na místě vše zdokumentují a následně předají k dořešení magistrátu," říká k tomu tiskový mluvčí městské policie Václav Sup. Dodává, že ve správním řízení hrozí fyzickým osobám pokuta 30 tisíc korun a právnickým pak až 200 tisíc korun. 

Od zavedení vyhlášky, tedy od 19. září, se však s podobným podnětem na městskou policii nikdo neobrátil a žádný podnět neevidují ani 
na správním odboru magistrátu. Přesto k porušování vyhlášky dochází.

„Je to věc občanů," upozorňuje ale Libuše Oulehlová 
ze Sdružení obrany spotřebitelů Jihočeského kraje. Sdružení pořádá od 19. září na uvedené téma přednášky a na nich doporučuje okamžitě volat policii. Zatím však nemá z města žádnou stížnost na porušení vyhlášky. Jiných stížností je však dost, protože „vynalézavost" podomních obchodníků je velká.

„Mám babičku 
u Nových Hradů. Když nemohou chodit po domech, tak to obcházejí jinak a zvou třeba  někam na prezentaci," popisuje nekalé praktiky, s nimiž se setkal, Karel Žemlička 
z Českých Budějovic. „Mají různé fígle, řeknou tohle a tohle jste vyhrál a dejte nám dva tisíce," dodává na adresu podivných obchodníků.

Bránit se ale lze. Někde třeba s poukazem na zákaz podomního prodeje. Kdykoliv lze potom podomní prodejce hned na počátku jednání prostě odmítnout.