Až do Vánoc mohou návštěvníci českobudějovické Literární kavárny a galerie Měsíc ve dne zakoupit originální vánoční dárky.
Od počátku prosince se tu totiž koná vánoční prodejní výstava jihočeských chráněných dílen.
„Všechny vystavené dárky vyrobili sami klienti,“ prozrazuje majitelka kavárny Eliška Štěpánová.


Návštěvníci tu najdou přívěsky za pár korun, stejně jako svíčky ze včelího vosku, batikované věci, keramiku nebo pletené a vyšívané výrobky.
Vánoční výstava se zde koná již popáté. „Poprvé jsme ji otevřeli v roce 2003,“ pokračuje Štěpánová.


„V přízemí máme Kavárnu na půl cesty, kde obsluhují handicapovaní. Zde nabízíme návštěvníkům k prodeji výrobky klientů chráněných dílen po celý rok. Před lety jsme si řekli, že bychom mohli popularizovat ruční práci klientů i jinak, proto jsme začali s vánoční prodejní výstavou. Jednotlivé dílny o tom již vědí, takže mnohé výrobky mají na sobě vánoční motivy.“


Tento nápad se osvědčil, každoročně před Vánoci sem přicházejí lidé nakoupit originální dárky, které by jinde nesehnali.
Počátkem prosince je nabídka na stolech, židlích i po stěnách galerie největší.


„Letos jsme výstavu zahajovali v pondělí 3. prosince,“ pokračuje Štěpánová. „Při vernisáži zde hrála Lucka Matoušková, která ačkoliv je na vozíku, zvládá nejen muziku, ale zároveň i vyrábět keramiku. Její keramické výrobky jsou na výstavě také.“

Dárky, co potěší

V letošním roce zde vystavují a prodávají své výrobky například klienti soběslavské Rolničky, táborského Fokusu, českobuějovické Tolerance nebo Domečku z Trhových Svinů.


„Může tu ale vystavovat, kdo chce,“ pokračuje Štěpánová. Jedinou podmínkou je, aby byl výtvarník zdravotně handicapovaný. Eliška Štěpánová říká, že vystavené dárky v galerii mají duši.


„Je tu spousta krásných věcí. Určitě si tu každý vybere, třeba i drobnosti pro své přátele a známé. Lidé se sem proto každý rok rádi vracejí. Najdou tu totiž dárky, které nestojí velké peníze. Jsou to ale dárky, které potěší. Je za nimi totiž spoustu práce a lásky, kterou do nich výtvarníci dali. Každý z výrobků měli v rukou.“


Nejde jen o vydělané peníze, ale i o dobrý pocit. Výrobci mají radost, že se jejich výrobky líbí a lidé je kupují, aby jimi zase udělali radost někomu jinému.


„Nejen, že zde tedy nakoupíte hezké vánoční dárky, ale pomůžete druhým lidem plnohodnotně žít,“ vysvětluje Eliška Štěpánová.
Vánoční výstava sice pomalu končí, další se už ale chystá. „V únoru v galerii představíme umělecké práce klientů Ústavu sociální péče v Libníči u Českých Budějovic, které vyrobili v rámci arteterapie,“ dodává Eliška Štěpánová z galerie Měsíc ve dne.