Otevření nové budovy se zúčastnili hosté z řad nejvyššího vedení HZS České republiky, dále zástupci firem, které vytvořily návrh řešení, projektovou dokumentaci či samotnou stavbu realizovaly. Nechyběli ani zástupci Jihočeského kraje či statutárního města České Budějovice.  

Slavnostního přestřihnutí pásky se pak ujali: generální ředitel HZS ČR genpor. Ing. Drahoslav Ryba, ředitel HZS Jihočeského kraje plk. Ing. Lubomír Bureš, za realizátora stavby firmu Strabag, a. s., Ing. Jiří Polák, MBA, primátor statutárního města České Budějovice Ing. Jiří Svoboda a někdejší hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská.

Stavba byla realizována v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, název projektu zní: Výstavba garáží pro speciální techniku HZS Jihočeského kraje. Část nákladů spolufinancovalo Ministerstvo vnitra - generální ředitelství HZS České republiky.

K zítřejší celostátní zkoušce sirén se připojí i elektrárna Temelín. Během 15 minut zde sirény spustí hned čtyřikrát.
V Temelíně zkouška sirén potrvá necelých 15 minut. Slyšet bude i v okolí

Nové garáže stojí na místě původních přístřešků, které byly zbourány, a volné parkovací plochy. Ve výjezdové garáži je 17 nových stání pro speciální techniku, kterou jsou například vyprošťovací automobil, automobilový jeřáb či kompletní kontejnerový systém včetně nosičů kontejneru. Zázemí pro svoji výjezdovou techniku dostala také jedna ze specializovaných skupin HZS Jihočeského kraje – potápěči. V garáži pro „menší“ techniku je 20 nových stání pro velitelské a referentské vozy.

V patře pak vznikly prostory pro krizové štáby a pracovní skupiny řešící mimořádné události především dlouhodobého a rozsáhlého charakteru. Prostorné místnosti pro zasedání krizového štábu a pro zasedání řešící havárie s nebezpečnými látkami dále disponují adekvátním provozně technickým zázemím, dvěma menšími kancelářemi, dvěma sklady a denní místností.

Jakým přínosem má nová stavba pro jihočeský profesionální sbor říká jeho ředitel plk. Lubomír Bureš: „Nové garáže nahradily absolutně nedostatečné přístřešky. Jsem moc rád, že speciální techniku a velitelské a referenstké vozy mají adekvátní zázemí. A stejně tak bylo nezbytné vybudovat prostory pro krizové řízení a řešení mimořádných událostí velkého rozsahu.“

Vendula Matějů