Poprvé se účastnili celostátního klání 
a hned si odtud odvezli nemalý úspěch. Jihočeští studenti Tomáš Vítů a Filip Janda vybojovali pro Vyšší odbornou školu, Střední průmyslovou školu automobilní a technickou v Českých Budějovicích druhé místo na soutěži v NC programování obráběcích strojů. Ve své kategorii se přitom utkali s 23 dalšími mladými odborníky.

„Jedná se vlastně o práci na počítači. Programují se tam soubory na výrobu součástek motorů. Výsledek nás hodně překvapil. Jeli jsme tam s tím, že si to zkusíme a úspěch jsme vůbec nečekali," popisuje Tomáš Vítů. Soutěžní úkoly podle něj nebyly příliš těžké, ale časově náročné. Budějovičtí studenti by si poradili se úplně vším, ale některé programy nestihli dokončit.

Do celostátního klání se dostali díky svým výsledkům ve škole. „Mistr na hodinách vidí, komu programování jde. Nám dvěma nabídl, jestli nechceme soutěž zkusit. Tři dny předtím jsme se věnovali přípravě," dodává Tomáš Vítů.

Oba studují čtvrtým rokem obor mechanik seřizovač. Směřují tedy k tomu, že se 
v budoucnu stanou odborníky na výrobu součástek. „Když jsem se v deváté třídě rozhlížel po odborných školách 
v Budějovicích, tohle mě zaujalo nejvíc. Vždy jsem rád sledoval, jak jsou věci vyrobeny 
a jak fungují," říká osmnáctiletý Filip Janda, který bydlí 
v krajském městě.

Devatenáctiletý Tomáš Vítů z Kamenného Újezda podal přihlášku do oboru na poslední chvíli. Nyní je spokojený a stejně jako jeho spolužák by chtěl v budoucnu studovat strojní fakultu Západočeské univerzity v Plzni.

Již brzy čeká oba studenty maturita. Při praktické části budou muset zvládnout právě i programování. „To by nám mělo jít dobře. Hodně bych se divil, kdybych zrovna v tomhle neuspěl," doplňuje s úsměvem Filip Janda.

Celostátní soutěž v NC programování obráběcích strojů se letos uskutečnila již podvanácté. Zúčastnili se jí žáci patnácti různých škol. Mezi týmy předstihli Budějovické pouze studenti Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci. Velmi dobrý výsledek si připsala také Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola řemesel a služeb ve Strakonicích.