Projekt nové budějovické sportovní haly má před sebou další překážku. Na krajský úřad míří podnět, aby bylo přezkoumáno stavební povolení. Kvůli parkování.

Zasedání českobudějovického zastupitelstva 14. května se problému zbourání současné haly ve Stromovce a stavbě nového víceúčelového objektu se dvěma palubovkami na stejném místě věnovalo přes dvě hodiny. Diskuze, která byla pokračováním sporu z minulého jednání, byla i hodně emotivní.

Už při schvalování programu se opozice neúspěšně pokusila na pořad jednání dát bod, který by se týkal demolice haly. V rámci vystoupení občanů pak zazněly hlasy kritiků i podporovatelů plánu radnice. Bývalý poslanec Karel Pražák ale navíc upozornil, že nechá přezkoumat stavební povolení.

Bouřlivá debata v pondělí 14. května znovu provázela v českobudějovickém zastupitelstvu jednánío projektu nové haly ve Stromovce. V létě chce radnice nechat zbourat nynější objekt a na jejím místě postavit nový víceúčelový stánek se dvěma palubovkami a kapacitou pro diváky přes tři tisíce míst.

Řada sportovních klubů má ale potíže s hledáním náhradních prostor a nejen jejich zástupci při jednání zastupitelstva kritizovali radnici. Například bývalý poslanec Karel Pražák oznámil, že dá na krajský úřad podnět, aby byl přezkoumán projekt pro stavební povolení. Nelíbí se mu, že hala nemá parkovací kapacitu, kterou by potřebovala. Radnice ale poukazuje na to, že hned u haly je dost velké parkoviště, které postačuje. Karel Pražák s tím však nesouhlasí. „Není možné, aby se projekty stále stavěly na nějaké výjimky,“ říká Karel Pražák.

V zastupitelstvu se navíc ozvala i opozice s názorem, že by se měla zvlášť schválit demolice současné haly. Zastupitel Juraj Thoma ale s tímto návrhem neuspěl. Podle náměstka primátora Petra Podholy totiž nejde o klasickou majetkovou dispozici, protože město nic neprodává a nekupuje. Vypsalo pouze výběrové řízení na demolici staré haly a stavbu nové, což je v kompetenci rady města.

Příspěvků k hale zazněla celá řada. Asi největší emoce provázelo rozhodování, zda dovolit, aby vystoupila Ivana Pokorná, která desítky let vede ve městě oddíl moderní gymnastiky, v nynější hale trénuje a je známa svou kritikou projektu. Když to většina zastupitelů odmítla s tím, že je Ivana Pokorná občanka Litvínovic a tudíž nemá formálně právo vystoupit, nechal se například opoziční zastupitel Václav Fál slyšet, že se za kolegy, kteří tak rozhodli, stydí.

Kritici radnice opakovaně navrhují, aby současná hala dožila s menšími opravami a jinde ve městě se postavila nová. Radnice hájí jako nejlepší řešení projekt stavby nového objektu na současném místě se dvěma palubovkami místo jedné. Stavět chce začít v létě. A příští rok na podzim má být vše připraveno na zahájení sportovní sezony.

K hlavním přednostem nového objektu má patřit větší komfort pro diváky i při zdvojnásobení kapacity hlediště.