Plán budějovické radnice postavit ve Stromovce novou sportovní halu je vážně ohrožen. Nejlevnější nabídka podaná ve výběrovém řízení činí 489 milionů korun. To je pro radnici šok. Předpokládala se cena 312 milionů korun!
Podle náměstka primátora Františka Konečného je na vině velká poptávka na stavebním trhu. Žene vzhůru především ceny materiálů. Město to poznalo i na dalších zakázkách.

Firmy, které podaly nabídku do finální části výběrového řízení na nový sportovní stánek, značně překročily sumu, se kterou uvažovalo město. Nejlevnější nabídka na 489 milionů je od Metrostavu. Další dvě nabídky jsou dokonce na 568 a 581 milionů korun. To je čára přes rozpočet, který připravilo město pro výběrové řízení na demolici staré a stavbu nové haly ve Stromovce.

Podle náměstka primátora Františka Konečného bude nyní mít hlavní slovo rada města, která se sejde 16. července.
Přitom se spekulovalo o tom, že pokud by cena převýšila předpoklad města, mělo by to být na úrovni 380 až 400 milionů korun. To ještě byly některé zastupitelské kluby ochotné přijmout. Nová cena ale zřejmě bude znamenat konec nynějšího výběrového řízení.

SKLO. Prosklené východní průčelí  má mít nová hala v českobudějovické Stromovce.  Objekt nabídne dvě palubovky.
Nová budějovická hala finišuje s výběrovým řízením

Podle náměstka primátora Františka Konečného bude dnes zasedat hodnoticí komise, která by měla posoudit, jestli formálně nabídky odpovídají zadání. Svůj posudek pak komise předá radě města, jejíž nejbližší zasedání bude 16. července. Rada města, pokud komise neshledá na výběrovém řízení vady, bude mít několik možností jak pokračovat.

Buď potvrdí vítěze a tími nabídnutou cenu, nebo soutěž zruší. Případně může soutěž zrušit a vypsat nové výběrové řízení. K tomu by se klonil například náměstek primátora František Konečný, ale dodává, že vypsání nové soutěže je tak zásadním rozhodnutím, že by mělo počkat až na nové vedení města, které vzejde z podzimních komunálních voleb.

To, že nejnižší cena vyšplhá k půl miliardě, nečekal ani náměstek primátora Petr Podhola, i když připouští, že ceny na stavebním trhu se nyní znatelně zvedly. „Já za sebe říkám, ta cena mě překvapuje, je vysoká,“ uvedl pro Deník Petr Podhola. Nechce ale předjímat další kroky vedení města. „Chci si počkat na to, jaký bude finální verdikt hodnoticí komise,“ zdůrazňuje Petr Podhola.

Dvě palubovky místo jedné, to je klíčová přednost projektu nové sportovní haly. Obě budou zcela samostatné 
i s hledištěm.
Sportovka slibuje vetší pohodlí divákům

Část koalice však dala už předem najevo, že navýšení ceny nebude akceptovat. Nejpravděpodobnější je tedy zrušení soutěže. S tím, že po volbách se rozhodne o dalších krocích. Město alespoň získá čas na přípravu náhradních působišť pro některé kluby. Jak uvedl náměstek primátora Petr Holický, projektuje se například nový běžecký koridor pro atlety, který by měl vzniknout v areálu ZŠ O. Nedbala.

Podle náměstka primátora Františka Konečného by se Budějovice záměru postavit novou halu se dvěma palubovkami neměly vzdávat. Jednou z možností jak projekt zachránit je třeba i získání státní dotace. Navíc František Konečný míní, že současné stavební ceny už se zásadně směrem dolů nepohnou ani v následujících letech a je třeba počítat s tím, že hala vyjde dráž, než se původně čekalo.

Klíčové ale bude první prázdninové jednání rady města 16. července.