Dvacet milionů korun má v nejbližších letech pomoci dopravě v Budějovicích. Radnice chce zažádat o dotace na modernější systém řízení křižovatek a podle náměstka primátora Františka Konečného se projektuje i nové centrum, které by zastřešilo třeba usměrňování aktuálního provozu ve městě.

Dotace by mohly podpořit i vznik nových semaforů na křižovatce Branišovské s ulicí Jana Opletala. „Akce by měla být realizována v příštím roce,“ říká k investici, která už je zahrnuta do rozpočtu města František Konečný.

Zásah do dopravy v Budějovicích se plánuje v širší míře. Dotkne se také městských autobusů či trolejbusů. Podle tiskového mluvčího dopravního podniku Viktora Lavičky každé vozidlo městské hromadné dopravy (MHD) v jihočeské metropoli dostane v roce 2019 nové komunikační zařízení.

Podle Viktora Lavičky novinka umožní kontakt s řídicím systémem důležitých budějovických světelných křižovatek. Vozy s cestujícími tak získají šanci na dynamickou preferenci. „V praxi to bude znamenat, že křižovatka bude mít v předstihu informaci o blížícím se autobusu nebo trolejbusu, směru jeho další jízdy a případném zpoždění,“ vysvětluje Viktor Lavička a připojuje, že řídicí systém křižovatky situaci vyhodnotí a aktuálně přizpůsobí průběh signálního plánu pro co nejplynulejší průjezd vozidel MHD.

Investice do nového vybavení vozů MHD je součástí velkých změn, které se v řízení budějovické dopravy plánují. Náměstek primátora František Konečný například potvrdil, že se chystá i nové centrum, jehož úkolem bude regulace proudů automobilů. „Řídicí centrum by mělo začít fungovat postupně od roku 2021,“ říká František Konečný.
Mělo by se jednat o komplexní dispečink řízení dopravy ve městě. „Uvažuje se o jeho umístění v areálu vozovny dopravního podniku v Horní ulici,“ zmínil Viktor Lavička a na vysvětlenou připojil, že z hlediska řízení dopravy je to nová věc, kompetenčně oddělená od současného centrálního dispečinku MHD. Počítá se ale s úzkou součinností mezi dispečinky, protože by měly být umístěny ve stejném objektu.

Proměnit chce radnice i řadu důležitých křižovatek. Pomoci tomu mají dotace z ministerstva dopravy. Město by mohlo dostat peníze celkem na 14 modernizovaných míst, na některá dokonce i zpětně – třeba na křížení ulic Pekárenské a Jírovcovy. Podle Františka Konečného by příspěvek ministerstva mohl být u křižovatek 19 milionů korun z plánovaných 52 milionů.

„Modernizované křižovatky budou schopné reagovat na aktuální změny v dopravě, umožní plynulejší pohyb účastníků silničního provozu jak v době dopravních špiček, tak i v době mimořádných dopravních situací,“ říká František Konečný a dodává, že k systému bude patřit třeba i navádění na volné parkovací kapacity, objízdné trasy a další podobné služby řidičům.