Českobudějovický fotograf, nakladatel a patriot Milan Binder vydal fotografickou publikaci Železnice Českobudějovicka od počátku po současnost.Zdroj: Deník/ Kamila DufkováKdyž známý českobudějovický fotograf, autor knih a nakladatel Milan Binder fotil v roce 2011 bourání železného mostu u Strakonické ulice, netušil, že z toho bude spolupráce na další titul. „Oslovil mě milý pán, který mi vyprávěl, že pracuje na knize o budějovickém nádraží, a jestli bych mu nepomohl s vydáním,“ vzpomíná.

Byl to Jan Viktora, spoluautor nové fotografické publikace Milana Bindera Železnice Českobudějovicka od počátku po současnost. K dalšímu autorovi Jiřímu Kafkovi, řediteli českobudějovického Regionálního obchodního centra Českých drah, se dostal přes sběratelství. „Slýchal jsem, že sbírá nejen pohlednice nádraží, ale i staré železniční mapy,“ vypráví Milan Binder, jak se dostal k drážnímu patriotovi. Sám Milan Binder prý, ačkoliv to málokdo ví, pracoval na dráze přes dvacet let. „Uznejte, že lepší trio autorů se sejít nemohlo,“ směje se.

V nedávno vyšlé knize najdete na 400 fotografií z archivu i od Milana Bindera. K dráze má vztah stejně jako ke všemu budějickému. Považuje se za Budějčáka a patriota.

Stejné je to podle něj s místními. „Knížky se dneska moc neprodávají a tenhle region není tak velkej, můžu to dělat jen proto, že Budějčáci jsou takoví patrioti. A to je krásný,“ myslí si. Milan Binder, pro kterého je doménou srovnávací fotografie města, dosud stojí za 22 knihami o Českých Budějovicích, pouze jeden z titulů je zaměřen na Hlubokou nad Vltavou. Jak říká: „Budějovice jsou jeho srdeční záležitost a jiné město by asi ani neuměl.“

CHCE NA SVĚTĚ NĚCO NECHAT

Vydal si je úplně sám. „Starám se o všechno, hýčkam si každou knihu jako děťátko,“ říká. Celý proces od přípravy po vydání je pro něj složitý a náročný, ale přináší mu radost. „Knížka je vždycky stopa, kterou tu člověk nechá, která zůstane v knihovnách a lidi si jí váží. To mě docela naplňuje, protože člověk má pocit, že tu chce něco na tom světě nechat,“ uvažuje Milan Binder.

Jak to vlastně všechno začalo? Sběratelstvím. „S tátou nás oslovily pohledy. Začal jsem brzo, a tak mám teď největší sbírku budějovických pohledů,“ vysvětluje Milan Binder. Sbírku zdědil po zesnulém otci, který měl plám zpřístupnit jí veřejnosti, proto s ní chtěl fotograf něco vymyslet. „Líbilo se mi vzít si pohled a jít se podívat, jak se to ve městě změnilo. Kamarád říkal: Tak to nafoť . A vznikla první srovnávací fotka,“ vypráví.

V roce 2011 vydal Milan Binder svou první publikaci Když století městem proletí, po které se jen zaprášilo, a tak hned vydal další. Dnes má například knihy o místních věžičkách, hostincích nebo technických památkách. Letos vyjdou možná i tři knihy. „Člověk nemá tolik času a témat mám opravdu hodně,“ říká autor, který chodí spát k ránu, ale přesto ho jeho práce činí šťastným.