Manžel či manželka, zaručená zbraň proti stresu i možnost podnikat trochu šílené akce, to jsou nejčastější impulsy, které účastníky závodu přivedly k otužování. Mnozí z nich se v ledové vodě cítí natolik dobře, že v ní měří síly v rámci Českého poháru v zimním plavání. To je i případ Markéty Čápové, která si silvestrovský propagační závod a skvělou atmosféru náramně užila. „Povedlo se to,“ nešetřila úsměvy ani po druhém ponoru s bezmála dvěma stovkami hobby otužilců. „Mám velkou radost, že přišlo tolik lidí, báli jsme se, že nepřijdou diváci, ale byla jich spousta, všichni měli dobrou náladu, vyšlo hezké počasí a byla to sranda,“ oceňuje.

Snímek zachycuje propagační plavecké závody na Malši mezi Modrým a Zlatým mostem v centru Budějovic roku 1921.
V Malši vznikne na konci roku plavecká aréna jako před 100 lety. Pro otužilce

Plavalo se na pohodu. „Ono je na tak krátké trati těžké předvést, kdo umí a kdo neumí plavat, protože chvíli trvá, než se člověk v té vodě rozdýchá,“ vysvětluje specifika závodů v chladné vodě. Ta silvestrovská v Malši o chlup překročila kritéria vody ledové, teploměr ukázal něco málo přes 4 stupně (4,4 °C), i tak ale na rozdíl od jarních teplot na březích nebyla ničím pro slabší povahy.

Dost možná to nebude jediný podobný počin budějovických otužilců. „Je skvělé, že se nám letos povedlo založit spolek. Teď jsme si nejen připomněli sto let starou historii, ale také se jako Promrzlé pyjavice představujeme veřejnosti, bude se o nás vědět a třeba se povede získat i další podporovatele a rozšířit naši základnu,“ věří Markéta Čápová. Právě tu považuje aktuálně pátá žena bodování zimního plavání ve své kategorii za velmi důležitou.

Promrzlé pyjavice v Malši na Štědrý den.
OBRAZEM: Hop do ledové Malše. Promrzlé pyjavice slavily Štědrý den

„Základem je to, aby člověk byl tím hobbíkem, aby měl otužování rád a dělalo mu to radost. Závodění je už jen taková ta špička ledovce. Ne každý je soutěžní typ. Kdo je víc sportovec a rád závodí, najde si v tom novou cestu, ale základem je mít ze zimního plavání radost, setkávat se s fajn lidmi,“ je přesvědčena.