Deník OÖN sběrateli propočítal, že kdyby měl každou svou sklenici jen 30 sekund omývat, strávil by v kuchyni asi deset dnů. Heindl opáčil, že mytí naštěstí tak často není třeba. Na otázku, zda ze svých sklenic taky pije, uvedl, že kdyby chtěl za den pít ze tří z nich, trvalo by mu to osm a půl roku. Pivo ale nepije, maximálně prý bedničku za rok.

Intenzivně začal sklenice sbírat v roce 1989, kdy jednu dostal darem od bratra. Další shání hlavně po bleších trzích nebo mění se známými ve sběratelském klubu. Jeho snem je umístění sbírky v některém pivovarském muzeu. Pokud by našel zájemce, začal by ve svém sklepě znovu – s asi čtyřmi tisíci sklenicemi, které má dvakrát… Dublety pro jistotu skladuje dál – na půdě. Závěrem připouští ještě jednu tužbu v oboru svého hobby. „Kolega sběratel z Německa kupuje od každého pivovaru vždy jen jednu sklenici, a přesto jich má přes deset tisíc. Tuhle sbírku bych fakt hrozně chtěl. Myslím ale, že by ji neprodal…“

Proti žebrání

Hornorakouský sněm má 10. března odsouhlasit zákaz organizovaného žebrání. Novelu policejního zákona doporučil příslušný výbor. „Zásahy proti bandám si přeje 59 procent občanů Lince,“ napsal deník OÖN s odkazem na loňský průzkum.

Podle místostarosty Lince Ericha Watzla je nezbytné, aby město neprodleně zaúkolovalo městskou stráž k cíleným zásahům proti bandám, které neváhají posílat žebrat i nezletilé. Zákon stráž zmocňuje k zastavování takových osob, jejich legitimováni, pokutování a vykázání z místa. „Pro linecké lidovce je to první krok k dalšímu využití městské stráže. Usilují o novelu zákona o ochraně mládeže s tím, že by stráž měla pravomoc podobně v rámci boje s alkoholismem a vandalismem kontrolovat a z místa vykazovat mladistvé.“

Pomáhá seniorům mít kamarády

Také linecký deník Volksblatt se rozepsal o iniciativě faráře od Sv. Petra v Linci k pomoci starším lidem, odcházejícím do pečovatelských domů, udržet si kontakt se svým oblíbeným zvířecím kamarádem. Farář Franz Zeiger (na snímku) s devítičlenným týmem hledá dobrovolníky, kteří by psa nebo kočku seniora vzali k sobě a „starého páníčka“ se zvířetem pravidelně v pečovatelském domě navštěvovali. Kromě toho farář Zeiger se svým týmem pomáhá lidem v nouzi se zajištěním krmiva pro jejich domácí mazlíčky.

Mladí sousedé bez práce

V Horních Rakousích bylo v lednu 11 330 mladých lidí bez práce, napsal deník OÖN. Z toho bylo 5236 ve věku 20 až 24 let. Téměř 2000 dalších navštěvovalo rekvalifikační kurzy úřadů práce. „To bylo o třináct procent méně než loni,“ komentuje deník s tím, že celorakousky tento počet klesl jen o osm procent. 1855 lidí mělo příslib obnoveného zaměstnání, nacházelo se tedy v tzv. zimní nezaměstnanosti.

Ve věkové skupině od 15 do 19 let bylo v kurzech zařazeno 2412 lidí, 1685 bylo hlášeno jako nezaměstnaných. Podmínkou pro to je, že dotyčný už má nějakou dobu odpracovánu. Každý 15letý dostane nabídku možnosti získání kvalifikace, ale ne každý to akceptuje, připomíná deník. 40 procent nezaměstnaných ve věku 20 až 24 let má ukončenu pouze základní školu.

706 mladistvých hledalo přes úřady práce nějaké učiliště. To je podle Zaměstnanecké komory nejvíc za posledních deset let, přičemž v průmyslu učňovských míst od roku 2006 ubylo o 22 procent. Úřady práce a zemská vláda oponují, že na jedno nabízené místo k učení připadá dnes méně uchazečů než v minulosti. Na podporu učňovských míst bylo v roce 2009 hornorakouským firmám vyplaceno dvanáct milionů eur. Loni to bylo 39 milionů, protože byl zaveden výkonnostní test žáků v polovině učení, dotovaný prémií 3000 eur. „Jen tato akce stála 19 milionů a nedávno byla ministerstvem hospodářství zrušena, protože peníze došly,“ uzavírají OÖN.