„Stěžujeme si a nic se neděje. Náklaďáky si tady zkracují cestu a město je nečinné,“ rozčiloval se včera v Mladém, na okraji Českých Budějovic starousedlík František Heriban. V ulici i přes zákaz jezdí auta se štěrkem nebo s panely. Vozovka už nevydržela a na jednom místě se zřetelně propadla.

„Je to provalená kanalizace. Má tady jen čtyřicet centimetrů nadloží. Ty kanály na to nejsou stavěné. Stalo se to, jak začaly jezdit velké náklaďáky. Dole byla značka zákaz vjezdu vozidel nad třiapůl tuny, ale druhý den už byla pryč,“ líčil potíže Heriban, sám bývalý stavař.

Doprava, která vzrostla také kvůli stavbě nedalekého mostu přes železniční trať, sužuje ulici kapitána Jaroše i jinak.

„Sousedovi nabourali auto, které parkovalo normálně jako vždy na kraji silnice. Jenže to jsou velké firmy. Ty na značení nedbají, protože případnou pokutu snadno zaplatí,“ přidala další stížnost na nedisciplinované řidiče kolemjdoucí žena.

Přitom cesty určené pro velké náklaďáky jsou připravené, a to v obou směrech.

Jenže kámen úrazu asi bude v tom, že je to o pár desítek metrů delší trasa… „Vedle opravili silnici a udělali z ní jednosměrku. Směrem do města by se mělo jezdit tamtudy, ale šoféři to nerespektují,“ zdůrazňuje Heriban.

Druhý problém je při vjezdu do lokality. K cestě sem by měli řidiči využít komunikaci s prudkým stoupáním, položenou o další kus dál. Ani to se jim podle Heribana nechce, a tak využívají ulici kapitána Jaroše. Ta však nápor nevydržela a oprava je podle Heribana v nedohlednu. „Budeme muset zablokovat silnici. Jinak se ničeho nedomůžeme,“ myslí si starousedlík, který je přesvědčen, že by ho podpořili i sousedé. Radikální akce však nejspíš vůbec nebude potřeba. „Silnice je zatížená jen přechodně,“ zdůraznila včera pro Deník tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. „Město o situaci ví a připravuje opravu poškozeného místa,“ uvedl náměstek primátora František Jelen. Podle vyjádření radnice by měla už v pátek nastoupit na poškozené místo stavební firma.