Protest zdravotnického personálu by dnes neměli nijak pocítit pacienti českobudějovické nemocnice. „Ta bude plně funkční v celém rozsahu,“ vzkazuje ředitel Břetislav Shon. Formu protestu projednalo představenstvo se zástupci obou nemocničních odborových organizací a dohodli se na tom, že provoz všech oddělení nemocnice nebude přerušen ani v ambulantní, ani operativní či hospitalizační péči.

Ke stávkujícím odborářům se přidají i někteří divadelníci. Podle ředitele Jihočeského divadla Jiřího Šestáka to však diváci nikterak nepocítí, představení se rušit nebudou. „Ti, kdo se stávky zúčastní, tak činí ve svém volném čase. Dohodli jsme se s odbory, že samozřejmě stávkovat mohou, ale jejich případné připojení nenaruší vystoupení, která jsou na programu, ani zkoušky,“ vysvětlil. Dodal, že se během dnešního dne bude v divadle normálně zkoušet a stávkovat budou pravděpodobně především členové operního souboru, protože mají volno.

Těmi, kdo by stávku vůbec neměli pocítit, jsou například cestující městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích. „Oficiálně nemáme žádné informace o tom, že by se měl někdo z našich pracovníků této akce zúčastnit. Ani nepředpokládáme, že tam někdo z nich pojede,“ zmínil mluvčí dopravního podniku Radek Filip.

Některým profesím účast na stávce dokonce zakazuje zákon. Jsou mezi nimi například hasiči i policisté. Stávkovat tak mohou pouze ti, kteří mají zrovna osobní volno. „Příslušníci našeho sboru stávkovat vůbec nesmí. Můžou tak učinit ve svém osobním volnu, to jim samozřejmě nemůže nikdo zakázat ani nařídit. O tom, kolik našich lidí by tam mohlo být, nemáme vůbec představu,“ připomněla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Podobně hovořil i krajský koordinátor nezávislého odborového svazu Policie ČR pro Jihočeský kraj Vítězslav Lád. „Představu o tom, kolik policistů by se mohlo stávky zúčastnit, nemám. Samozřejmě připadá v úvahu jen ten, kdo nebude mít zrovna službu. Všem policistům jsme posílali mailem pozvánku, ale zda někdo dorazí, nedokážu v tuto chvíli odhadnout,“ uvedl Lád. Nějaká účast však prý podle něj určitě bude. „Po jednání s ostatními představiteli odborových svazů se domnívám, že by se do stávky mohlo zapojit dohromady tak tisíc policistů z celé republiky,“ nastínil koordinátor Vítězslav Lád.

Asi nejvíc o sobě veřejnosti dají všichni stávkující vědět krátce po poledni před krajským úřadem, kde se chystá protestní shromáždění. Zúčastní se jej dokonce i hejtman Jiří Zimola. „Ano, osobně budu přítomen a stávku podporuji. Plně se ztotožňuji s požadavky stávkujících. Odborová organizace krajského úřadu má moji podporu a nemusí se obávat sankcí,“ vzkázal v úterý osazenstvu kanceláří.

Úředníci ale zřejmě půjdou jen na protestní shromáždění. Ani jinde by lidé při vyřizování běžné agendy neměli narazit na zavřené dveře kanceláří. Magistrát bude fungovat bez omezení, na katastrálním úřadě nebudou sice pracovníci poskytovat informace z katastru nemovitostí, provoz podatelny bude ale zajištěn.

S omezením se budou muset ale vyrovnat děti a jejich rodiče v řadě mateřských, základních i středních škol. V českobudějovických školkách J. Opletala, Pražská a Čéčova se nevaří, v posledně jmenované stávkují i učitelky a zajišťují jen nutné hlídání dětí. Bez oběda nebo jen s omezeným výběrem jídel budou i žáci základních škol Rudolfovská a Máj, kde stávkují zaměstnanci školních jídelen.

Provoz kvůli stávce omezí například i Gymnázium v Týně nad Vltavou. „Stávkují prakticky všichni provozní zaměstnanci,“ konstatoval ředitel gymnázia Karel Hájek. Z pedagogů se účastní protestu jen menší část. „Výuka bude dopoledne. Jen do dvanácté hodiny, protože nebude zajištěn oběd,“ řekl k plánovanému vyučování Hájek. Ředitel vltavotýnského gymnázia doplnil, že odpolední vyučování nepovažoval za vhodné také s ohledem na to, že by nebyl zajištěn kromě obědů třeba ani úklid.