Proti tomu bude tuto sobotu protestovat „Bettel-Lobby Oberösterreich“, která pozvala občany k „prvnímu masovému žebrání“ na linecký Holubí trh. „Účast ohlásilo 64 spolků a organizací od levicových přes kulturní po katolické laické kluby,“ napsal linecký deník OÖN. Myšlenku podpořili i známí umělci jako Karl Merkatz nebo Hubert von Goisern, který v listě říká: „Zákaz žebrání postihuje ty nejslabší v naší společnosti. Místo odstraňování příčin chudoby teď má být ‚uklizena‘ z očí…“

Předseda lidoveckého klubu Thomas Stelzer protest nechápe. „O zásadní zákaz žebrání v zemi nejde, to by podle mne bylo i porušením základních lidských práv. Novela ale stanoví poprvé jasné právní linie,“ říká. „Charitativní sbírání nebude normou dotčeno.“ Linecký policejní ředitel Walter Widholm míní, že podle novely bude sotvakdo řešen – lidé zpravidla nežebrají agresivně. Někteří odpůrci řešení dál popírají, že by šlo o organizované bandy.
Deník OÖN připomíná, že nyní platný zákon o právu shromažďovacím prakticky žebrotu stejně zakazuje, protože jde o akce nepovolené úřady…

Výslovný zákaz organizovaného žebrání a nasazování dětí někteří vítají, jiní jej ale označují za příliš „gumový“. „Některým připomíná ‚vagabundský‘ paragraf rakouského trestního zákona z roku 1885, který zakazoval toulání a žebrání, a prohřešky proti tomu byly trestány někdy i vězením,“ píše list . „Paragraf platil obdivuhodně dlouho, ze zákona zmizel až v roce 1975.“

Přírodní filmy v Pasově

Banff Mountains Film Festival World Tour 2011, přehlídka nejlepších dobrodružně – dokumentárních a sportovních filmů z přírody, bude v pasovské Redutě 14. března od 20 hodin. Kromě filmů ze srdce Rocky Mountains bude uvedena mj. „The Swiss Machine“, portrét extrémního alpinisty Ueli Stecka s jeho rekordními výstupy třemi největšími severními stěnami Alp. „Svými nekonvenčními a rigorózními tréninkovými metodami momentálně určuje trend světové špičky alpinismu,“ komentuje pasovský deník PNP.

Jak se učit znát přírodu

Sedmnáct dětí z páté třídy základní školy ve Waldkirchenu vyrobilo v rámci kursu „Děti se učí přírodě“ na 40 ptačích budek. Místní klub ovocnářů jim nařezal a vyvrtal základní čelní desky a děti mohly s pomocí maminek k nim připevňovat boční, zadní a stropní stěny. Budky ze smrkového a olšového dřeva by měly vydržet až deset let, poznamenala PNP. Děti se při práci zároveň dozvěděly mnoho nového o životě zpěvného ptactva – třeba o tom, že brhlík má rád možnost lézt do budky zadem, aby nebyl pozorován, a chce ji mít volně zavěšenu, ne upevněnou na strom. Naučily se také, jak vysoko který druh budky potřebuje, jakým světovým směrem mají být vstupní otvory atd.

„Zrovnoprávní“ úředníky?

Asi 20 000 zaměstnanců ve státní službě v Horních Rakousích (včetně nemocničních pracovníků) má dosud některé výhody, které práci pro stát (zemi) zatraktivňují. „V rámci správní reformy, při níž jsou hledány úspory ve všech směrech, mají být ale některé tyto bonusy škrtnuty,“ napsal list OÖN.
Tak má být dosud placený, ale pro úředníky volný Velký pátek brzy taky normálním pracovním dnem jako pro ostatní. „Jen toto opatření by přineslo úsporu 1,6 miliinu eur,“ píše deník s tím, že by tak mohlo být ušetřeno 20 pracovních míst.

Úsporu 6,8 milionu eur by přineslo škrtnutí tzv. „měsíční čtyřicetinky“, tedy praxe, že státní zaměstnanci jsou placeni za 40 pracovních hodin týdně, ale pracují jen 38,5. Škrtnut má být i příplatek 40 – 80 eur měsíčně poskytovaný každému zaměstnanci pracujícímu s počítačem, který byl zaveden v době, kdy práce u obrazovky byla považována za zdraví škodlivou. „Podle zemského rady Hiesla by měl být zcela zrušen u lépe vydělávajících, ale ponechán například sekretářkám, které berou jen kolem 1100 eur měsíčně,“ uvedly OÖN.

Extremistů přibylo

Rekordní byl loni počet levicových extremistických útoků v Bavorsku. „Bylo jich zaznamenáno 172, zatím co předloni jen 127,“ napsal deník PNP.

Podle ministra vnitra Joachima Herrmanna mířilo 120 těchto činů cíleně proti policistům a byly dokonce strategicky připravovány. „Ministr varoval před relativizováním nebezpečí levicového extremismu. Společnost musí podle něho skoncovat s pohlížením na tyto žháře a vrhače kamenů jako na možné partnery při prosazování politických cílů,“ píše deník. Počet pravicových extremistických akcí se loni zvýšil jen lehce, z 53 na 58.

Státní herny v krizi

Prezident Státní loterijní správy v Bavorsku Erwin Horak uvedl v pasovském deníku PNP, proč sedm z devíti kasin v Bavorsku vykazuje v současné době deficit. Horak připomněl, že v uplynulých jedenácti letech tato kasina odvedla státu 725 milionů eur. Před třemi, čtyřmi roky začal ale výnos prudce klesat proto, že začaly být kontrolovány osobní doklady i hráčům na výherních automatech. Posléze na herny dopadl v roce 2008 zákaz kouření, který Horak vyčíslil na 28procentní ztrátu obratu. Například herně v dolnobavorském Bad Füssingu poklesl hrubý výnos o 14 procent a počet návštěvníků klesl o osm procent na 94 000. Letos poprvé nebude moci státní správa ztrátu uhradit z rezerv či dorovnáním výnosů jednotlivých kasin. Privátní herny zákaz kouření nepostihl, protože se prohlásily za kuřácké kluby. Roli má i to, že v nich mohou hrát už 18letí, ale ve státních kasinech jen starší 21 let.

Počet privátních heren stoupl v Bavorsku za pět let o 62 procent na 15 250. Přitom u výherních automatů jde podle Horaka o čistý hazard. 80 procent chorobně závislých hráčů pochází z tohoto prostředí. Státní kasina naopak prý mají úkol nabízet „seriózní, nezmanipulovatelnou hru“. V Bavorsku výrazně klesl i obrat u sportovních sázek na výsledky – z 500 milionů na 223 milionů.

Horak je jednoznačně pro výhradně státem řízené sázení a hry. Argumentuje tím, že loni měla branže v celém Německu obrat 6,5 miliardy eur. Z toho 2,5 miliardy připadlo státu (z nich jen sportovním organizacím a svazům 500 milionů). Soukromí provozovatelé odvádějí ale jen patnáct procent z hrubého výnosu, což je 1,5 procenta obratu. „Ilegální provozovatelé pak platí v Gibraltaru nebo na Maltě daň jen 0,3 procenta a na Kajmanských ostrovech 0,1 procenta, v Německu ale nic,“ říká.