V Budějovicích je sraz u výstaviště. „Protest zemědělců okresu se bude konat na parkovací ploše před hlavní branou výstaviště, kam se před 10. hodinou sjede asi 50 traktorů a dalších zemědělských strojů,“ zmínila už v době příprav Hana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje. Nakonec dorazilo ve čtvrtek na 80 traktorů nebo nákladních vozidel s vlajkami a transparenty. Jak ocenil jeden z organizátorů Petr Pokorný, místopředseda regionální agrární komory a člen vedení Zemědělských služeb Dynín, účastnili se členové agrární komory, Zemědělského svazu i Asociace soukromých zemědělců. Petr Pokorný připomněl pověst o Svatoplukovi a jeho symbolické tři pruty a dodal, že je dobře, že se sjednotili k protestu na jihu Čech zástupci všech tří zmíněných organizací zemědělců.

„Když spolu obchodně spolupracujeme, proč bychom měli táhnout za provaz každý jiným směrem, když chceme něco prosadit,“ doplnil Petr Pokorný.

Protestní jízdy mají upozornit na to, že podle agrární komory je zemědělská politika Evropské unie nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla Hana Šťastná. Lokální akce se budou konat ve spolupráci agrárních komor zemí V4, Litvy a Lotyšska.

Pro aktéry rvačky bude mít případ dohru.
Rozrůstající se ostrou potyčku před barem u náměstí ukončili strážníci

V prohlášení agrární komory je mimo jiné řečeno, že cílem je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. „Akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní,“ říká Hana Šťastná a dodává, že půjde o „agrotechnické“ volání o pochopení a pomoc i v zájmu (jiho)českých obyvatel.

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka vyjíždějí ve čtvrtek k hranicím, kde se chystají protestovat proti agrární politice Evropské unice. Vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit. 

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Protest v okrese České Budějovice:

Zemědělská technika, převážně traktory, se bude ze všech směrů (po E55 – ul. Dlouhá louka – i po Husově třídě) sjíždět před 10. hodinou na parkovací prostranství před hlavní bránou českobudějovického výstaviště. Odhadovaný počet mobilní zemědělské techniky je padesát.

Mluvčí budějovických strážníků Věra Školková uvedla: „Hlídky městské policie ve spolupráci s policií  dohlížejí na bezpečnost a plynulost silničního provozu v průběhu protestního setkání zemědělců z Českobudějovicka. K areálu výstaviště by mělo dnes před desátou hodinou zavítat na 50 kusů zemědělské techniky. Ukončení protestního setkání je plánováno na 12. hodinu. Nabádáme proto řidiče, kteří dnes projíždějí městem, aby dbali zvýšené pozornosti při možném setkání se zemědělskou technikou na hlavních tazích Budějovic.“

Zemědělská technika začala postupně opouštět prostor před výstavištěm kolem 11 hodiny za asistence Policie ČR, kvůli plynulosti provozu. Zemědělci ale dali najevo, že jsou připraveni k dalším protestním akcím.