Sdružení HC ČB se v krajském městě stará o hokejovou mládež. Pražákovi se nelíbí, že v HC ČB před valnou hromadou přibylo kolem dvou set členů, kteří ani na valnou hromadu nedorazili a předali svá hlasovací práva zmocněncům.

Protestoval nejprve v rámci hokejového sdružení, a když neuspěl, tak se rozhodl podat žalobu a napadnout hlasování na valné hromadě u soudu. „Známe to z některých politických stran, ale tam ti lidé alespoň přijdou hlasovat,“ říká Pražák a dodává, že to by sice nebylo morální, ale hlasování v zastoupení je podle něj rovnou protiprávní.

Pražák zastává názor, že právo hlasovat není možné přenést na nikoho jiného a opírá se přitom o stanovisko některých právníků.

Současná správní rada sdružení, zvolená na zmíněné valné hromadě, však nadále zastává stanovisko právě opačné. „Podle našeho názoru a našich právních posudků bylo hlasování na valné hromadě v souladu se stanovami HC ČB,“ zdůraznil současný předseda správní rady Zdeněk Blažek. Dodal, že pro nové vedení v květnu hlasovali nejen zmocněnci nově přijatých členů, ale i dlouholetí členové. Blažek doplnil, že cílem změn bylo lepší fungování HC v budoucnosti a odmítl Pražákův názor, že by současná správní rada měla rezignovat.

Rezolutně se předseda správní rady ohradil i proti narážkám, že by za změnami v čele HC ČB mohla být snaha nějak účelově ovlivnit využívání peněžních prostředků, kterými disponuje sdružení. Tomu přispívá na mládež ČEZ, město České Budějovice a prostředky sem dává například i společnost, která provozuje hrací automaty.

Rozpočet sdružení tak činí jedenáct milionů korun. Vše je ale podle Blažka pod veřejnou kontrolou. „To je spekulace pana Pražáka. Hospodaření podléhá kontrolám a auditům. Není možné, aby prostředky byly utráceny tak, aby se to nedalo dohledat nebo aby nesloužily ve prospěch mládeže,“ řekl Deníku Zdeněk Blažek.

Spory kolem valné hromady zřejmě vyřeší až soudní jednání.

Pochyby má Pražák nejen o valné hromadě, ale i o některých samotných přihláškách či plných mocech. Jsou, nebo nejsou v pořádku přihlášky podané letos na jaře do sdružení HC České Budějovice? Karel Pražák, dlouholetý hráč a hokejový funkcionář tvrdí, že všechny v pořádku nejsou. Jeho odpůrci s ním nesouhlasí.

Asi nejzajímavějším případem v tomto směru je přihláška a následně plná moc Jiřího Trnky, bývalého šéfa úřadu, který na jihozápadě Čech rozhoduje o evropských dotacích. Ten byl na jaře kvůli dotacím vyšetřován policií.

Podle Pražáka podepsal plnou moc v době, kdy byl ve vazební věznici mimo České Budějovice a přitom je na ní uvedeno jako místo podepsání právě jihočeské krajské město. Právní zástupce Jiřího Trnky Petr Smejkal s tím ale nesouhlasí. „Plnou moc určitě podepsal před valnou hromadou,“ odmítá pochyby o plné moci Smejkal. Právník navíc dodává, že Trnka sice byl ve vazbě původně mimo České Budějovice, ale plnou moc podepsal až po převozu do Budějovic.