close Zlaté promoce v Českých Budějovicích se zúčastnil i rektor FAMO, Gabriel Švejda. info Zdroj: Deník/ Jitka Davidová zoom_in A v budově Pedagogické fakulty v Dukelské ulici se v pátek těšil na bývalé vysokoškolské spolužáky. „Mělo by přijít šedesát kolegů a kolegyň z celého ročníku. Promovali jsme v červnu v roce 1969. Těším se na setkání. Všichni kolegové, se kterými jsem mluvil jsou dodnes zarytí pedagogové a tohle bych přál nastupující generaci, aby měla takové pedagogy, jako jsme měli my,“ sdělil Gabriel Švejda, který počal vysokoškolské studium v roce 1965 po vyučení. „Údajně jsem měl špatný původ, takže jsem byl o tři roky starší než moji spolu studenti. Takže jsem měl takovou roli vyjednavače a hladil jsem různé problémy,“ doplnil s úsměvem.

A jeho poutavý příběh pokračoval: „Pamatuji, když v budově Pedagogické fakulty v Jeronýmově ulici visel nápis nad schodištěm: Budeš učitelem komunistické společnosti. Tehdy tomu málokdo věřil,“ vzpomínal 75letý rektor, který studoval učitelskou aprobaci pro šestý až devátý ročník, fyziku a základy průmyslové výroby.

„Prožili jsme tady s kolegyněmi a kolegy krásná léta. Také jsme prožili období uvolnění. Bylo mi 27 let, když jsem končil na pedagogické fakultě. Přál jsem si už skončit, protože otec zemřel a živila mě jen maminka a bylo mi líto ji takhle zatěžovat,“ popsal.

Poté následovala vojna. Gabriel Švejda zůstal v Budějovicích. „Když jsem byl na vojně, tak jsem pomáhal učit jako pomocný asistent na pedagogické fakultě, a pak mi tu dobře poradili, abych si udělal pedagogickou praxi. Pak, že se mám vrátit. Takže jsem dvanáct let učil na různých středních odborných školách a učilištích,“ podotkl.

Po návratu na pedagogickou fakultu si rozšířil vzdělání. „Titul doktora pedagogiky jsem si udělal v Hradci Králové. Doktorát potom na Karlově Univerzitě. Docenturu na Slovensku, kde jsem na hradě dostal i profesorský diplom od prezidenta. Působil jsem na Slovensku deset let v oblasti mediální komunikace. Tím jsem završil svoji kariéru,“ shrnul nynější rektor filmové akademie v Písku.