Deníku poskytl exkluzivní rozhovor a okomentoval zásah složek integrovaného záchranného systému na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Miroslav Vymyslický vede kurzy krizové komunikace a vyjednávání. Dvacet let působil jako šéf českých policejních vyjednavačů v útvaru rychlého nasazení.Miroslav Vymyslický vede kurzy krizové komunikace a vyjednávání. Dvacet let působil jako šéf českých policejních vyjednavačů v útvaru rychlého nasazení.Zdroj: archiv M. Vymyslický

Jaký je standardní postup při podobných krizových situacích, jako jsou demonstrace sebevraždy nebo jako to, co se stalo ve středu 30. června v Budějovicích, když si pachatel vezme rukojmí?

Každá situace jiná, vyžaduje individuální přístup. Podstatné je, aby na místo přijela co nejdříve policie, hlavně tedy školený policejní vyjednavač. V komplikovanějších případech, kdy je zvýšené riziko zranění, na místo vyráží zásahová jednotka, případně i útvar rychlého nasazení.

Jak vypadá ta práce přímo na místě, jde o spolupráci několika osob?

Samozřejmě jde o kolektivní práci, v takto složitých případech se jedná vždycky o týmovou práci dvou až pěti vyjednavačů. Případně i několika jejich týmů, pokud by to mělo trvat delší dobu.

Policisté rukojmí zachránili.
Drama v Budějovicích: Křik a rány. Muž držel v obchodě ženu jako rukojmí

Co je důležité na začátku vyjednávaní, hraje roli čas?

Základem je úspěšný vstup do vyjednávání, prvních 10 až 30 minut je absolutně nejdůležitějších. To, jak se vyjednavač uvede, jak s osobou v krizi nebo pachatelem komunikuje, zpravidla rozhodne o tom, jak ho přijme a bude s ním ochoten komunikovat.

Jak to potom dopadá? Jaká je úspěšnost?

Česká policie řeší většinou případy demonstrování sebevraždy, kdy se až 89 procent situací povede vyřešit právě vyjednáváním. Tedy rozmluvením úmyslu člověka. Takových případů, jako je zadržování rukojmí, není v Čechách příliš. Nelze si to představovat jako akci organizované skupiny, jak to známe z filmů, většinou jde o člověka v krizi, kterou se snaží vyřešit tím, že zadržuje někoho jiného.

V Budějovicích musela zasáhnout zásahovka, jak pozná vyjednavač kritický okamžik?

Stávají se situace, kdy už to vypadá, že vyjednávání nevede ke zdárnému konci. Hrozí další násilí, nebezpečí zranění rukojmí. V těchto případech je už na místě policejní zákrok, vyjednávání už nemá smysl. Pachatel odmítá komunikovat, má nesmyslné a megalomanské požadavky. Interakce nevede k dohodě, ubližuje rukojmím a podobně.

Starší muž v Táboře ve Vančurově ulici zaměstnal všechny složky integrovaného systému. Po půl 10 večer skočil z třetího patra Centra univerzita Tábor.
VIDEO: Muž v Táboře balancoval na římse přes 10 hodin, potom skočil

Jak dlouho takové vyjednávání v praxi může trvat?

Průměr je zhruba dvě hodiny. Záleží také na situaci, vydírání může trvat i týdny a měsíce. Demonstrování sebevraždy dvě hodiny, jsou případy držení rukojmí od dvou hodin do dvou dnů. Sebevražda v Táboře, kterou muž dokonal a trvala 10 hodin, je opravdu výjimečná situace. Takoví lidí se rozhodují, jde o ambivalenci. Ne jednu stranu chtějí spáchat sebevraždu, na druhou stranu chtějí být zachráněni. Tam přesně záleží na postupu vyjednavače, má velikou šanci ho přesvědčit k rozhodnutí žít. Zadržování rukojmí je jiná věc, záleží na více okolnostech, jestli jde o jednotlivce, skupinu, jaká je tam motivace. Jestli to bylo plánované nebo ne.

Jak je to s vyjednavači u policie, kolik jich je v kraji?

Každé krajské ředitelství policie má své vyjednavače. Tento tým má 5 až 15 členů podle velikosti a potřeby dané lokality. Myslím, že jižní Čechy mají až 15 členů, protože mají sedm okresů a jsou i územně velké. Dojezdové vzdálenosti jsou v tomto kraji poměrně dlouhé. Policie se snaží mít vyjednavače v každém okrese, aby byli v dosahu. Když je jich potřeba, aby byli včas na místě.

Kolik lidí jste za svou praxi proškolil v krizové komunikaci a vyjednávání?

Za svou dvacetiletou praxi jde o stovky lidí. U policie asi 250 osob, školil jsem i vězeňskou službu, kde šlo o další stovky lidí. Část z nich odchází ale do civilu, někdo s tou prací končí, takže určitě všichni už nebudou činní. Snažil jsem se udržet stav celkem 150 policejních vyjednavačů rozmístěných po okresech a krajích.