Ministerstvo práce a sociálních věcí dokonce uvádí ještě vyšší cifry - v podnikatelské sféře 21 227 korun a v nepodnikatelské 22 647 korun.

Podle střízlivých odhadů odborníků ale na tyto částky zhruba dvě třetiny lidí vůbec nedosáhnou. „Když se podívám na statistiky platů, říkám si, kde žiju? Já mám už sedm let stejný plat a o dvaceti tisících hrubého bych si mohla nechat akorát zdát,“ podivuje se oficiálním číslům Květa Lhotáková, která pracuje jako sekretářka v malé českobudějovické firmě.

Statistický úřad zjišťuje údaje o výši platů přímo od zaměstnavatelů. „Výkazy vyplňují všechny podniky,“ upřesnil regionální zmocněnec ČSÚ pro Jihočeský kraj Jan Honner. Výsledné tabulky posléze zprůměrují příjem ředitele firmy, tak i uklízečky.

Nejnižší platy mají podle statistiků pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Jedním z nejhůře placených odvětví je textilní průmysl. „Zde se mzdy pohybují kolem hranice minimální mzdy,“ uvedl ředitel prachatického úřadu práce Václav Pauch.

Základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí osm tisíc korun za měsíc nebo 48,10 koruny za hodinu.

„Naše běžné výdaje na čtyřčlennou domácnost jsou zhruba patnáct tisíc. Já jsem na mateřské dovolené a manžel je učitel a na průměrnou mzdu ani nedosáhne. S penězi vycházíme poměrně dobře, ale když máme koupit nějakou dražší věc, jako třeba boty pro děti, nebo kočár, autosedačku, musíme už dost počítat,“ řekla Deníku pětatřicetiletá Jana Mrázková z Českých Budějovic.

Podle statistického průzkumu životních podmínek lidí z roku 2006 necelých 47 procent jihočeských domácností vycházelo s příjmem s menšími obtížemi. Na velké obtíže si stěžovalo více než pět procent domácností a velmi snadno se hospodařilo jen 0,3 % lidí.

Zhruba třetina jihočeských domácností by si nemohla dovolit mimořádný výdaj 6000 korun. Stejně tak 35 % Jihočechů si nemůže dopřávat ročně týdenní dovolenou mimo domov.

„My jezdíme jen na chalupu, tam je nám nejlíp. U moře jsme byli naposled asi před deseti lety v Itálii,“ svěřil se padesátiletý Vladimír Pícha z krajské metropole.

Průměrná měsíční mzda v regionu (v Kč)

Zákonodárci, vedoucí a řídící pracovníci: 34 354
Vědečtí a odborní duševní pracovníci: 23 683
Techničtí (zdrav., pedag.) pracovníci: 22 934
Nižší administrativní pracovníci: 17 603
Provozní pracovníci ve službách a obchodu: 14 179
Dělníci v zemědělství, lesnictví a rybářství: 14 466
Řemeslníci, výrobci a zpracovatelé: 17 588
Obsluha strojů a zařízení: 19 042
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci: 11 026

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Více si můžete přečíst v ČbD 1.4. na straně 3.