Předchozí
1 z 12
Další

„Připravujeme historicky nejvyšší částku pro investice, na které jsme na příští rok vyčlenili 5,2 miliardy korun, a přitom nepotřebujeme a ani neplánujeme žádný úvěr,“ vyčíslil náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro finance a ekonomiku Tomáš Hajdušek. Loni na kapitálové výdaje kraj uvolnil 3,4 miliardy korun, letos to bude 4,5 miliardy korun. Na roky 2025 a 2026 pak připravuje investice ve shodné výši kolem šesti miliard korun.

Nová část Vltavské cyklostezky z Loučovic do Vyššího Brodu.Jihočeský kraj bude letos pokračovat i ve stavbě Vltavské cyklostezky. Dokončí dva úseky, v Lipně nad Vltavou a v Českém Krumlově, a další dva začne stavět.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Podívejte se na pět velkých investic, které letos začnou, na pět, které budou dokončeny, a na jednu, která už běží a skončí napřesrok. 

Dolní areál budějovické nemocnice se změní k nepoznání

Mezi největšími krajskými investičními akcemi v novém roce má své místo velká přestavba Dolního areálu českobudějovické nemocnice. „Vznikne tam zbrusu nové neurodegenerativní centrum,“ přiblížila náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Lucie Kozlová. „Počítáme s domovem pro seniory a s domovem pro osoby s neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. Bude to jihočeský unikát.“

V dolním areálu českobudějovické nemocnice vyroste nové neurodegenerativní centrum.V dolním areálu českobudějovické nemocnice vyroste nové neurodegenerativní centrum.Zdroj: Deník/Jitka DavidováNa centrum je vyhrazen celý blok budov, projekt už mají na stole architekti. „V roce 2024 bychom už měli vybírat stavitele a snad se podaří zahájit i stavbu. A pokud vše půjde dobře, ke konci roku 2025 nebo v roce 2026 by centrum mohlo začít fungovat.“

Zachovají se historické budovy, další části komplexu se postaví znovu. „Historické budovy nám vyhovují tím, že mají široké chodby i dveře, aby projela lehátka, tedy pro nás ideál,“ vysvětlila Lucie Kozlová. Dolní areál nemocnice je na ulici B. Němcové mezi budovou Krajského úřadu a kostelem sv. Jana Nepomuckého.

Písek začne stavět nový bazén za víc než půl miliardy

Písečtí zastupitelé v listopadu definitivně rozhodli, že se bude stavět nový bazén, a to pod tamní lesnickou školou. Rekonstrukce stávajícího bazénu ani plány na případné referendum hlasováním neprošly. Investice za více než půl miliardy získala po čtyřhodinové diskusi podporu osmnácti zastupitelů, šestnácti z koalice a dvou z opozice.

Studie nového bazénu pod lesnickou školou v Písku.Studie nového bazénu pod lesnickou školou v Písku.Zdroj: Se svolením města Písek

V rozpočtu Písku na rok 2024 je na bazén připravena částka 48 milionů. Usnesení, které zastupitelé schválili, udává jako celkovou limitní cenu pro vlastní stavbu bazénu 468 milionů korun plus nárůst inflace.

Pokud jde o peníze, místostarosta Josef Soumar (Piráti) i vedoucí finančního odboru Ladislav Toman ujistili občany, že město na nový bazén za půl miliardy má. „Zvládneme běžný provoz města, dostavbu Sovovy a Šobrovy, bazénu a k tomu ještě jednu větší akci, například sportovní halu. Osobně si ale myslím, že v období let 2024 až 2026 bude problém zařadit mezi investice další akce za 50 a více milionů,“ poznamenal vedoucí finančního odboru s tím, že další možností města je také úvěr. Ty Písek v současné době splácí dva.

Zavřou Lazebnický most v centru Krumlova

Lazebnický most v historickém centru Českého Krumlova, který propojuje Radniční ulici s Latránem a jehož současná podoba pochází ze 30. let 19. století, čeká velká oprava a úplné uzavření, které na čtyři měsíce omezí jak pěší, tak řidiče. Rekonstrukce, kterou začalo připravovat minulé vedení města a to současné v ní pokračuje, už byla nevyhnutelná a hrozilo omezení jeho nosnosti. Začne 2. ledna.

Lazebnický most v historickém centru Českého Krumlova. Od ledna do začátku května bude uzavřený pro veškerý provoz.Lazebnický most v historickém centru Českého Krumlova. Od ledna do začátku května bude uzavřený pro veškerý provoz.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

„K rekonstrukci jsme přistoupili mimo hlavní turistickou sezónu, abychom minimalizovali její dopad na obyvatele, provozovatele podniků i návštěvníky,“ vysvětlil místostarosta Krumlova Zbyněk Toman s tím, že zajištění provozu a oprav mostů a lávek s sebou nese značné finanční zatížení rozpočtu města, protože na tento typ staveb nejsou poskytovány žádné dotace. „Na rekonstrukci Lazebnického mostu je vyhrazeno 32 milionů korun, přičemž se nejedná o jedinou opravu, která bude v příštím roce probíhat. Na podzim město zahájí také opravu Benešova mostu. I tato rekonstrukce by měla trvat celkem půl roku.“

Jeviště táborského divadla si žádá rekonstrukci

Divadlo Oskara Nedbala získá asi už v příštím roce novou jevištní techniku, používá stále původní. Mladší budova patří Jihočeskému kraji, starší zase městu Tábor, investici týkající se jeviště by si rozdělily.

Táborský starosta Štěpán Pavlík informoval, že už před časem na toto téma samospráva jednala i v rámci krajské kulturní komise s náměstkem hejtmana Pavlem Hrochem a ředitelkou Divadla Oskara Nedbala (DON) Lindou Rybákovou. „Vnímáme, že divadlo má stále původní jevištní technologie, především divadelní tahy, mechanické páky, velká ocelová táhla visící ze stropu, díky nimž lze manipulovat kulisami,“ upřesnil.

Divadlo Oskara Nedbala.Divadlo Oskara Nedbala.Zdroj: Se svolením divadla

V současnosti téměř všude nahradily těžkou fyzickou práci digitální ovladače. „Je to finančně náročné, ale inovace je nutná a v budoucnu nás čeká. Investičně se na tom budeme muset určitě podílet s krajem, protože jde o asi desetimilionovou sumu,“ podotkl.

Multifunkční centrum v Prachaticích má zelenou

Má nabídnout prostor pro vzdělávání, odpočinek při četbě, ale i pro zážitky při různých akcích. Řeč je o novém Multifunkčním knihovnickém a vzdělávacím centrum Prachatice. A i když to může na první pohled vypadat, že projekt usnul, opak je pravdou.

Projektové a přípravné práce jsou v plném proudu. A jaké jsou aktuální milníky? Podle Jaromíra Markytána z prachatického odboru investic jsou v tuto chvíli už jen tři.

Nová prachatická knihovna podle studie Jakuba a Matěje Nepustilových.Nová prachatická knihovna podle studie Jakuba a Matěje Nepustilových.Zdroj: Se svolením města Prachatice

„Do konce ledna 2024 bychom chtěli definovat všechny požadavky na projekt a stanovit technické podmínky. V únoru 2024 plánujeme vyhlásit výběrové řízení na dodavatele stavby. Očekává se několikaměsíční průběh. Na jeho základě získá město zcela objektivní a přesnou představu o reálné ceně a rada a zastupitelstvo pak bude muset rozhodnout, zda bude daný projekt skutečně v silách města uchopitelný,“ dodal Jaromír Markytán.

Pokud padne ano, předpokládá se podpis smlouvy s dodavatelem stavby ve III. kvartálu roku 2024. Samotné provedení se odhaduje na 24 měsíců, pravděpodobně od srpna 2024 do července 2026.

Hlavní vlakové nádraží České Budějovice

Nad hlavním vchodem do opravovaného českobudějovického vlakového nádraží už sice visí nové hodiny, ale cestující tudy na nástupiště ještě nesmějí. Chodí vedlejším vstupem. Dočkají se však v nejbližších týdnech. A do budoucna se připravuje i podchod do Suchého Vrbného.

„Hlavní část prací skončí na konci ledna, hned na začátku února plánujeme slavnostní otevření. Dokončovací práce budou probíhat dál, ale již se nebudou týkat prostor pro cestující,“ říká tiskový mluvčí Správy železnic Jan Nevola k závěru generální rekonstrukce.

Rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží.Rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Objekt se ale bude muset obejít bez nádražní restaurace. „Důvodem je nezájem provozovatelů gastro provozů, kteří v současnosti preferují spíše rychlé občerstvení v menších obchodních jednotkách,“ uvedl Jan Nevola. Doplnil výčet provozoven, které v nádraží poskytují nebo budou poskytovat služby: Království chlebíčků, Coffee & More (kavárna s posezením a pizza), pekařství Hello, Bread & Co – fresh produkty, Pont To Go + minit a Relay (už je v provozu). „Všechny tyto koncepty poskytují různou formou občerstvení. Zahájení provozů bude postupné, a to v závislosti na harmonogramu stavby,“ připojil Jan Nevola.

Drive-in lékárna ve Strakonicích

Ve Strakonicích bude první lékárna v Česku s drive-in okénkem. S přibývajícími dny se oči obyvatel Strakonic stále častěji obracejí k dění v nákupní zóně na Katovické v blízkosti nového Kauflandu. V jednom z objektů totiž vzniká nová nemocniční lékárna, otevřená by měla být na začátku ledna. Částí jejího rozsáhlého provozu bude tzv. drive-in výdejní okénko.

Nová nemocniční lékárna ve Strakonicích bude mít i tzv. drive-in okénko.Nová nemocniční lékárna ve Strakonicích bude mít i tzv. drive-in okénko.Zdroj: Deník/Petr Škotko

„Už o tom přemýšlím snad 15 let,“ říká ředitel strakonické nemocnice a senátor Tomáš Fiala. „Lékárny mají svá pohotovostní okénka, kde se i v mimopohotovostní době vydává lék. A také pacient nechodí dovnitř. Je však důležitá především edukace, tedy popis léku a jeho užívání. V případě nové lékárny bude tento provoz k dispozici i v běžné pracovní době. Nová lékárna bude poměrně velká – bude mít tři výdejní pracoviště a právě drive-in okénko bude taková možnost navíc. Bonus pro pacienty.“

Podle ředitele takový způsob výdeje léků není ve světě novinka není, u nás ovšem ano. „Nevím, že by v Česku podobná věc fungovala. Ale myslím, že ji lidé velmi rádi přijmou a využijí,“ doufá.

Nový domov pro seniory na Bobelovce už se rýsuje

Nový domov pro seniory v lokalitě Bobelovka na okraji Jindřichova Hradce už dostává konkrétní obrysy. Třípatrové zařízení stojí na místě původních objektů centra sociálních služeb, které byly už několik let nevyužívané. Stavba nového domova důchodců začala ve druhé polovině září 2022, otevřen by měl být v září 2024. „Domov nabídne ubytování pro 94 lidí v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích s balkónem a terasou. Kromě pokojů budou mít klienti domova k dispozici relaxační a multismyslovou místnost, rehabilitaci, aktivizační místnosti, zázemí pro kadeřnické a pedikérské služby a v neposlední řadě také kapli k modlitbám a bohoslužbám,“ popsala Radka Vegrichtová, ředitelka Centra sociálních služeb Jindřichův Hradec. Objekt bude mít i vlastní parkoviště, dílnu, zázemí údržby nebo park.

Vizualizace Metrostavu nového Domova pro seniory Na Bobelovce na okraji Jindřichova Hradce.Vizualizace Metrostavu nového Domova pro seniory Na Bobelovce na okraji Jindřichova Hradce.Zdroj: Se svolením Metrostavu

Domov seniorů Bobelovka s sebou přináší i 60 nových pracovních míst v oblasti sociální péče a provozu domova. Zájemci se mohou hlásit Kamile Strachotové z personálního oddělení Centra sociálních služeb Jindřichův Hradec na emailové adrese personalni.ref@cssjh.cz.

Zámek Červená Lhota bude vytápět kolektor v rybníce

Na Červenou Lhotu můžou návštěvníci zamířit i v zimě. Je tam k vidění výstava Schönburské Vánoce. Rybník kolem Červené Lhoty je ale bez vody a most k zámku je odkrytý do hloubky desítek centimetrů až po patu klenby.

Zámek Červená Lhota v roce 2023.Zámek Červená Lhota v roce 2023.Zdroj: Deník/Jana Urbanová

Na dno vypuštěného rybníka, jehož hráz prochází rozsáhlou opravou, položila specializovaná firma část technologie tepelného čerpadla. Horizontální kolektor se speciálními absorpčními kazetami ušetří Lhotě na vytápění minimálně 75 procent nákladů na teplo. „Tepelné čerpadlo by mělo do budoucna vytápět hospodářské křídlo, kde budou nějaké provozní prostory zámku, a také přízemí samotného zámku. V současné době jeho interiéry vytápíme akumulačními kamny, což je energeticky neúnosné. Nový zdroj tepla povede do zámku právě přístupovým mostem a zároveň necháme vyměnit všechny inženýrské sítě v mostě,“ přiblížil kastelán památky Tomáš Horyna.

„Do konce roku dovedeme inženýrské sítě z kolektoru do budovy bývalého pivovaru, kde je technické zázemí. Poslední etapa, což je kompletace, se uskuteční v novém roce,“ přiblížil Michal Luňáček ze stavební společnosti s tím, že finišovat by se mělo v listopadu 2024. Veškeré moderní technologie budou schované pod povrchem nebo zamaskované tak, aby nenarušily atmosféru památky.

Parkovací dům u českobudějovické Sportovní haly dospěl do finiše

Zhruba pět set míst pro automobily a několik desítek míst pro kola, to je nový parkovací dům u českobudějovické Sportovní haly. Nabídne nejen parkovací plochy, ale třeba i veřejné WC. Stavba vícepodlažního parkovacího domu právě finišuje u českobudějovické Sportovní haly.

Nový parkovací dům na Dlouhé louce v Českých Budějovicích.Nový parkovací dům na Dlouhé louce v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Stavba začala 1. ledna 2023 a předpokládaná cena je 175 milionů korun s DPH. Parkovací dům vznikl na místě bývalého parkoviště, které bylo jen jednoduchou přízemní plochou. Do provozu by měl být uveden na přelomu ledna a února 2024.

Českobudějovická Slavie dostane kromě nového kabátu i přístavbu.

K největším investicím krajské metropole bude v příštím roce patřit pokračující velká rekonstrukce s přístavbou Kulturního domu Slavie. Začala v květnu 2023, skončit má v září 2025.

Vizualizace nové podoby Slavie.Vizualizace nové podoby Slavie.Zdroj: Se svolením Magistrátu města České BudějovicePodle primátorky Dagmar Škodové Parmové se opravená Slavie stane vkladem do roku 2028, kdy se České Budějovice na jeden rok stanou Evropským hlavním městem kultury. „Rekonstrukce je podpořena ministerstvem kultury,“ připomněla s tím, že na náklady 497 milionů (stavební část) bez DPH má přispět dotací ve výši 177 milionů i ministerstvo kultury.

Za 497 milionů korun Slavii rekonstruuje sdružení Metrostav, Geosan a Auböck a projekt vzešel z architektonické soutěže. Nová podoba počítá s dostavbou budovy směrem k Jihočeskému muzeu, čímž vznikne více prostoru pro hlavní sál ve třetím patře. Jeho kapacita bude 235 diváků na sezení a 116 na balkoně. Maximální kapacita míst na stání bude 535 lidí a 135 na balkoně. Hlavní sál by se měl otočit o 90 stupňů. Město by tak získalo větší koncertní sál moderních parametrů.