Některé základky nakoupí část pomůcek pro děti z vlastního rozpočtu, jiné nechají celý nákup na rodičích. Podrobný seznam doporučených potřeb mohou rodiče nalézt na webových stránkách některých škol, například ZŠ Bezdrevská a ZŠ O.Nedbala, na stránkách ZŠ Kubatova se dozví i rozdělení prvňáčků do jednotlivých tříd.


Jiné školy uspořádaly již v červnu informační schůzky, kde se rodiče všechny potřebné informace dozvěděli přímo od budoucí třídní učitelky. To potvrzuje i maminka budoucího prvňáčka Simona Mičková: “V půlce června jsem byla na schůzce ve škole, kde jsem dostala seznam potřeb a harmonogram začátku roku. Nakupovat vyrazíme někdy koncem srpna, tašku máme koupenou už od března.“


Vybavit budoucího školáka však není nejlevnější záležitostí: “Když do toho započítám i nákup potřeb na výtvarnou výchovu, tělocvik a přezůvky, vychází to asi na 3000 korun, v rámci domácího rozpočtu to není hrozná částka, ale když to porovnám s výdaji na staršího patnáctiletého syna, kterému jsme nakupovali tyto pomůcky před devíti lety, je to o mnoho víc,“ dodává.


Příprava prvňáčka na nový školní režim se však netýká jenom nákupu pomůcek. Důležitá je také správná motivace. Ředitel střediska pro rodinu a mezilidské vztahy, PhDr. Rostislav Nesnídal radí: „Dítě je již v mateřské škole připravováno na nástup do základní školy, takže by mu přechod neměl dělat problém. Nejdůležitější je, aby ho rodiče správně motivovali a hlavně nestrašili ve stylu, počkej ve škole, tam tě paní učitelka srovná. Naopak, musí ho přesvědčovat o tom, že paní učitelka je hodná, že na něj čeká spousta nových kamarádů a že se do školy všichni těší.“


Někteří rodiče asi řeší i otázku, zda mají své děti do školy doprovázet. „Ano, to vřele doporučuji. Nejlepší by bylo, kdyby si rodiče mohli dítě před školou i vyzvedávat,“ dodává k tomu Nesnídal.