V první třídě redaktoři zvážili šest tašek. Nejtěžší z nich měla 4,8 kg a patřila Aničce Dušákové. „Mně se to těžké nezdá, záda mě nebolí," pousmála se školačka. Podle učitelky Veroniky Havránkové děti v první třídě  mnoho věcí nosit nemusí. Mají jen několik učebnic a třeba sešity nechávají ve škole.

Mezi taškami, které nosí páťáci, byl poměrně velký rozdíl. Jedna vážila například 3,2 kg, ale jiné se dostaly i přes pětikilovou hranici. „Když si ji ráno vezmu, tak se mi docela těžká zdá. Ale kromě učení tam mám také svačinu a láhev s pitím, takže to bude asi tím," komentoval výsledek David Viktora.

Nejtěžší taška v páté třídě vážila dokonce 5,7 kilogramu. Mohla za to však záliba majitelky ve čtení. „Nosím si učebnice, ale také další knížky, které pak čtu o přestávce," vysvětlovala Aneta Lefanová.

Podle primáře dětského oddělení budějovické nemocnice Vladislava Smrčky by běžné náklady v aktovkách, pokud je děti nosí správně na zádech, neměly páteři škodit. „Ve své praxi jsem se nesetkal s případem poškozených zad ze školní tašky," zdůraznil.