„Nebyla k tomu žádná reklama. Zatím si ho čepují pouze lidé, kteří jdou okolo a všimnou si automatu,“ řekl Deníku za dodavatele mléka Otta Šandera, předseda ZD Podkleťan Křemže. Přesto už se prodej rozjel. „Za sobotu a neděli to bylo tři sta litrů denně,“ zmínil Šandera. Mléko z automatu má obsah tuku mezi třemi až čtyřmi procenty a není pasterované. „Chceme to vyzkoušet, najít stálé zákazníky,“ říká k prvnímu prodejnímu místu v jižních Čechách předseda družstva Podkleťan.

Výčep mléka v Českých Budějovicích funguje nyní u supermarketu Tesco na sídlišti Vltava. Brzy by měla přibýt další dvě místa. „Počítá se, že bude jeden automat u multikina ve Čtyřech Dvorech a jeden u Terna,“ uvedl za Mlékařské a odbytové družstvo Jih Zdeněk Houška.

Mléko musí splňovat stejně přísné předpisy, jako by bylo dodáno do mlékárny. „Ve speciálních tancích se uchovává zchlazené na teplotu kolem pěti stupňů Celsia. Je zaručeně čerstvé. Správně by se mělo rychle zkonzumovat nebo převařit,“ dává pokyn konzumentům Otta Šandera.

Reakce veřejnosti jsou různé. Někdo se i v budoucnosti hodlá spolehnout na produkci zavedených firem, kterou pohodlně rovnou nakoupí v obchodní síti. Někomu je novinka sympatická. „Určitě sem zajdu jednou nebo dvakrát za týden, i když je to kus cesty. Projdu se a taky si vzpomenu na dobu, kdy jsem jako dítě chodila do mlékárny s konvičkou,“ řekla včera přímo u automatu třiašedesátiletá Marie Růžičková, bydlící na Pražském předměstí.

Mléko z automatu se prodává za cenu 15 korun za litr. Cenově to je podle Zdeňka Houšky je pro dodavatele zajímavé, i když z hlediska celkové produkce zemědělců se jedná o zanedbatelné množství. Jen do Madety dodává družstvo JIH denně 520 000 litrů mléka. „Je to tak malé množství, že se to velkých společností jako je Madeta nedotkne,“ uvedla k novince za vedoucí mlékárenskou firmu v zemi tisková mluvčí Barbora Daňková.

„Aktuálně je v provozu přes deset automatů v České republice a dva na Slovensku,“ řekl Tomáš Kořínek za společnost agri TOKO, která se věnuje se prodeji zemědělské techniky. Do Vánoc by mělo v České republice přibýt dalších dvacet „výčepů“.