Teplé počasí kromě prvních jarních květů vábí i naše největší stěhovavé ptactvo. Černobílí elegantní brodiví čápi se pravidelně vracívají do svých hnízdišť na přelomu února a března. Letos je přírodní podmínky nastartovaly dříve.

Pozorování čápů může sledovat a zaznamenávat i široká veřejnost, a to online na interaktivní mapě České společnosti ornitologické ZDE.

Podle ornitologa Martina Kulhavého z Vodňan, který čápa osobně v Sedleci pozoroval, může být důvod dřívějšího návratu bližší zimoviště. „Někteří čápi odlétají na zimu třeba jenom do Španělska nebo jižního Německa. Máme také čápa, který létal přezimovat jen do Rakouska,“ naznačuje s tím, že hlavní tah očekává do 14 dnů.

Hnízdo v Sedleci se nachází uprostřed obce na komíně prodejny vedle kostela. „První informaci o jeho pozorování jsem dostal v pátek, čáp tam ale mohl být i dříve, ale to nemáme ověřené. Osobně jsem ho viděl na hnízdě v sobotu, když jsem projížděl kolem,“ popisuje ornitolog. Loni se na tamním hnízdě jedinec prvně ukázal 4. března.

Brzký návrat nese svou daň

Když čápi přilétnou moc brzy, komplikuje jim to většinou dost život, zejména jejich reprodukci. Do deseti dnů očekává Kulhavý návrat vodňanského okroužkovaného čápa, který se do města na Strakonicku vrací pravidelně už tři roky.

Interligové házenkářky Zlína.
Házenkářky ani na druhý pokus nezvládly derby s Hodonínem, těsně padly

„Brzký návrat má však velkou nevýhodu, a to že dřívější snůška vajec a vývoj mládať ovlivňuje proměnlivé počasí. Vodňanští čápi tím, že byli v kraji už dvakrát první, nevyvedli vůbec poslední dva roky mladé,“ připomíná s tím, že předčasně nakladená a oplodněná vajíčka mohou zahubit jarní deště, krupobití, sněhové i větrné přeháňky.

Výběr prvních pozorování čápů v jižních Čechách v roce 2023:

18. února Vodňany

21. února Netolice, Zoo Hluboká nad Vltavou

23. února Hluboká nad Vltavou (křižovatka)

8. března Volary

10. března Strunkovice nad Blanicí

12. března Kaplice

15. března Nové Hrady

16. března Lišov

17. března Čejkovice, Trhové Sviny

18. března Budislav, Hluboká u Borovan

19. března Chýnov, Planá nad Lužnicí

21. března Jindřichův Hradec

22. března Radomyšl

23. března Borovany, Ledenice, Mirotice

26. března Velešín, Třeboň

1. dubna Kvítkovice

2. dubna Písek

10. dubna Soběslav

17. dubna Dubné

24. dubna Dolní Dvořiště, Milevsko

25. dubna Strakonice

(Zdroj: ČSO, www.birdlife.cz)

Jihočeské rarity

Perličkou na závěr může být například hnízdo v Blatné na Strakonicku, kde dospělci dokonce zimují. Zimování čápů bílých společně se svým týmem v lokalitě zmapoval vedoucí Skupiny pro výzkum ptačího řádu čápů v Čechách a na Slovensku Stanislav Chvapil.

Jde o jedno z nejstarších hnízd regionu, známé již před II. světovou válkou. Je umístěno na starém odvětrávacím komíně bývalého pivovaru, nyní lihovaru. „Na lokalitě opět úspěšně přezimovali oba adultní jedinci, byli však přikrmování na sádkách Blatenská ryba,“ uvádí Chvapil v závěrečné zprávě o monitoringu čápů z loňského roku.

Samostatnou kapitolou jsou dvě loňské zaznamenané anomálie, společné hnízdění dvou samic v Chýnově na Táborsku a mezidruhové páření čápa černého se samicí čápa bílého v Horní Cerekvi na Vysočině.