22.00 Volební místnosti se zavírají. Ohlasy a fotografie z prvního volebního dne na Českobudějovicku najdete v sobotním tištěném vydání Českobudějovického deníku.

21.32 V sobotu touto dobou by již mohly být sečteny všechny volební výsledky na Českobudějovicku. Doufá v to Jiří Kotek z českobudějovické krajské správy Českého statistického úřadu. "Věřím, že tentokrát se nebude opakovat situace, která nastala při minulých komunálních volbách v roce 2010. Tehdy jsme výsledky v českobudějovické sportovní hale, kde sídlí největší přebírací středisko v republice, zpracovávali až do půlnoci. Myslím, že letos bychom mohli skončit nejpozději do deseti hodin," odhadl Jiří Kotek.

20.50 Ve Vlkově coby jediné obci na Českobudějovicku se volby nekonají. Místní obyvatelé, kteří mají zájem na řízení obce, totiž nedopatřením nestihli ve stanoveném termínu podat potřebný počet kandidátních listin, a tak se zde volby uskuteční v náhradním termínu v příštím roce. Místo starosty tak bude obec od soboty řídit správce. Ministerstvo vnitra jím jmenovalo státního úředníka Jána Czopa. "Konkrétní zkušenosti s vykonáváním funkce správce obce nemám, ale jelikož již léta jsem neustále v kontaktu se zástupci samospráv, vím, co můžu čekat. Těším se na novou, další odbornost a nevím o ničem, z čeho bych měl mít obavy," řekl Českobudějovickému deníku Ján Czop.

20.20 V českobudějovické základní škole Štítného, kde má zázemí volební okrsek číslo 63, hlasovalo prozatím 17 procent oprávněných voličů. Lidé podle členů zdejší komise už k volbám moc nechodí, tu a tam sem zavítají jen jednotlivci. Členové komise si tak krátí čas čtením časopisů nebo sledováním seriálů.

19.50 I pilováním nehtů si mladá členka volební komise v českobudějovickém okrsku číslo 34, který sídlí v budově SK Pedagog, krátí čas ve chvíli, kdy se lidé k plentám zrovna nehrnou. Členové komise zde účast voličů odhadují prozatím na 15 až 20 procent. S postupujícím večerem zájem voličů ještě slábne, a tak kromě pilníku na nehty na stole nebudou bez povšimnutí dlouho ležet ani připravené knihy.

19.25 V okrsku Netěchovice ve vltavotýnském okrsku odvolilo k sedmé hodině 15 voličů z 68. Členové volební komise žádnou rekordní účast neočekávají.

19.04 V českobudějovickém okrsku číslo 68 v Čechově ulici zaznamenali členové komise do půl sedmé asi 25% volební účast. Hlasování o složení nového zastupitelstva města tady neprovázejí žádné problémy, pouze dva voliči měli propadlý občanský průkaz, a tak se vrátili domů pro cestovní pas.

18.50 „Volil jsem stranu, vždyť jsem věrný volič," zmínil Pavel Ždych před dveřmi okrsku číslo 16 v Českých Budějovicích, kde jinak nebyla v tuto pozdní dobu „ani noha". „Mimo stranu jsem nedal ani jeden hlas," zdůraznil ještě Pavel Ždych.

18.33 Volební komise ze ZŠ Matice školské v Českých Budějovicích hlásí zatím zhruba dvacetiprocentní účast.

Herec Jiří Mádl u voleb v Českých Budějovicích.18.27 V českobudějovickém okrsku č. 2 odvolil herec Jiří Mádl. Do místnosti přišel s maminkou a bratrem Janem. Zatímco Jan měl jména na volebních lístcích zaškrtaná už z domova, Jiří se za plentou zdržel a zřejmě křížkoval až na místě. Oba pak čekali, až odvolí maminka. Jiří Mádl musel po vhození hlasu do urny znovu za plentu, aby vrátil propisku, kterou omylem odnesl. Zda hlasoval také pro svého bratra, který v Budějovicích kandiduje, neprozradil

18.11 „Volila jsem napříč stranami," komentovala své hlasování Marie Růžičková před jedním z okrsků na sídlišti na českobudějovickém Pražském předměstí. „Tři strany jsem vynechala, ale jinak jsem z každé strany někoho vybrala. Bylo to všech možných 45 jmen, dvakrát jsem to přepočítávala," usmála se seniorka a dodala, že k volbám chodí pravidelně, nejen komunálním.

17.50 Nejnižší průměrný věk kandidátů v českobudějovickém okrese i v celém Jihočeském kraji mají v obcích Petříkov (34,7 roku), Doudleby (35.3 roku) a Jankov (35,5 roku).

17.14 Zatím zcela bezproblémové jsou volby v Jihočeském kraji podle Aleny Karvánkové z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu. Ta musí po celou dobu zůstat ve své kanceláři pro případ, že by nastaly nějaké potíže ve volebních místnostech. Také odpovídá na telefonické dotazy členů komisí. Ti se ptají například na systém počítání hlasů nebo to, jakými doklady mohou voliči prokazovat totožnost.

17.04 Do volební místnosti si lidé s sebou musí vzít průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, anebo cestovní pas. V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu, nebo ji zkombinovat se s kandidáty jiných stran. Počet křížků ale nesmí být vyšší než je počet volených členů zastupitelstva. Jinak by byl hlas neplatný.

16.42 V obci Závraty je na seznamu zapsáno 27 oprávněných voličů. Komise zde ale stoprocentní účast neočekává. "Víme už o dvou lidech, kteří volit nepůjdou. Vzhledem k malému počtu voličů tu nápor nikdy nemáme, takže si prostě povídáme, čteme noviny a podobně," říkají členové komise. Tu tvoří sehraná parta lidí, která se pravidelně schází.

16.37 Členem volební komise v ZŠ Štítného v Českých Budějovicích je devatenáctiletý Petr Zbořil. "Očekával jsem mnohem více lidí. Snad začnou chodit večer, než vyrazí do centra za zábavou. Zatím se tu docela nudíme," řekl. Účast v okrsku dosud nedosáhla ani deseti procent, své hlasy odevzdávali především starší voliči.

Volební místnost na gymnáziu Česká v Českých Budějovicích.16.31 „Za chvilku půjdeme volit," řekl Deníku Vlastimil Fux z Dívčic. „Většinou chodíme volit první den, když žena přijde z práce," zmínil Vlastimil Fux. S paní Růženou volí v Dívčicích na obecním úřadu. Vybírat mohou ze tří kandidátek a navíc se o hlasy voličů uchází i jeden samostatný kandidát. „Budu volit konkrétní lidi," prozradil Vlastimil Fux a dodal, že očekává účast kolem 60 procent.

16.18 V Modré Hůrce byla před čtyřmi lety volební účast 96,6 procent. Tentokrát ale komise takový zájem neočekává. "Někteří lidé tu mají hlášené trvalé bydliště, ale ve skutečnosti tu nebydlí, takže si nemyslíme, že přijedou. Ostatní voliči postupně přicházejí, volný čas si krátíme křížovkami, knížkami a pijeme kávu," popsali členové komise.

16.00 „Pomalu balím. A za půl hodiny budu volit," řekl na břehu rybníku Hájek u Trhových Svinů Václav Donát z Vrcova. Pomalu už začínal skládat rybářské náčiní. „Většinou volím hned první den," dodal volič a čtenář Českobudějovického deníku, který nedávno oslavil osmdesáté narozeniny. Jen jednou, když byl při volbách na Moravě, tak volil až druhý den. Hlasování ale nevynechal ani jednou. „Ve Vrcově se volí do Borovan do zastupitelstva a do Vrcova do osadního výboru," upozornil ještě Václav Donát. Na zvláštní lístek každý vypíše pět lidí, o kterých si myslí, že by měli být v osadním výboru. Ty se shromažďují a počítají zvlášť. Osadní výbor pak ještě potvrzuje borovanské zastupitelstvo.

15.48 Extrémní zájem je o volby v Doudlebech. Dosavadní starosta František Rytíř už totiž znovu nekandiduje a tak místní rozhodují o novém vedení. "Volební místnost nám tu připravili chlapi, jsou to gentlemani. Samotná komise hlasovala jako první, ve volném čase se věnujeme čtení, pletení a vyprávíme si, jak to bylo za mladých let. Máme mezi sebou i kronikáře," vyprávějí ženy z komise.

15.44 V pátek brzy odpoledne odvolil už i Josef Stejskal z Dolního Bukovska. „Chodím volit, jak mám zrovna čas," zmínil a dodal, že už byl doma, a tak šel hlasovat i s manželkou Marií. Očekává, že bude volební účast přes 60 procent. „Minimálně na obcích," dodal Josef Stejskal.

15.23 V obci Hosty dosud hlasovalo jen asi deset lidí. Komise ale vyrazila k zájemcům s přenosnou urnou, díky čemuž své volební právo využil také jednadevadesátiletý obyvatel. "Nakonec bude volební účast určitě velká, protože to, kdo vyhraje, vlastně rozhoduje i o tom, jak to bude s plánovanou těžbou grafitu," komentoval člen komise Josef Sobíšek.  Jako občerstvení mají komisaři domácí buchty s jablky a skořicí.

Volební místnost na gymnáziu v České ulici v Českých Budějovicích.15.02 Ve volebních okrscích 1 a 2 ve třídách gymnázia v České ulici postávala necelá desítka lidí na chodbě už před 14. hodinou.  „Chodím volit pravidelně, protože vím, že kdo nejde, tak potom nejvíc nadává," říká Sylva Abrahámová z Hroznové ulice. „Považuji to za samozřejmost a snažím se chodit volit vždycky. Zvolila jsem správnou politickou stranu, aby ten, který tam vládne doteď, už tam nebyl," dodává s tím, že stejného názoru je celá její rodina. Další voličky postávají na chodbě. „Je hezké počasí, tak možná někteří lidé k volbám vůbec nepřijdou," přemýšlí nahlas starší paní. „Ale měli by napřed odvolit a potom teprve odjet nějak ven nebo na chatu," dodává s tím, že i proto je lepší, když se volí už v pátek odpoledne, aby k urnám zašli lidé, co jdou z práce.

14.52 Volbu v ZŠ Matice školské v Českých Budějovicích má za sebou Alena Rubešová. "Dneska je to výjimka, že jsem tady hned ve dvě, obvykle chodím kolem páté nebo k večeru. Teď se mi hodilo, že mě sem vzala dcera autem. Je to lepší, že člověk odvolí a nemusí na to pak už myslet," uvedla. Komunálních voleb se účastní pravidelně, ale evropské minule vynechala.

14.45 Členem volební komise v Římově je Josef Petrlík, který se takto účastní voleb již od roku 1964, kdy se vrátil z vojny. V obci zatím odevzdalo svůj hlas zhruba dvacet lidí, hlavní nápor se očekává po 15. hodině, kdy přijede autobus z Budějovic. Komise tipuje, že účast rozhodně přesáhne padesát procent. "Zatím probíráme život a zjišťujeme, že všechno na světě je fajn," říkají členové komise. Úplně prvním voličem v Římově chtěl být starosta Miroslav Slinták, ale zapomněl na občanský průkaz a musel se pro něj vrátit. Mezitím jej předběhla účetní obce.

14.40 Zhruba 35 lidí už odvolilo v budově muzea v Týně nad Vltavou. Do místnosti stále míří noví příchozí. S případnými problémy je připraven pomoci tajemník městského úřadu Luděk Chlanda. "Před lety se nám stalo, že se nějaký opilec chtěl utábořit v jedné volební místnosti. Problémy ale samozřejmě neočekáváme," komentoval s úsměvem. Lidé, kteří již odevzdali své hlasy, si o volbách v hloučcích povídají. Mnozí si odnášejí obálky domů. Stalo se i to, že v jednu chvíli vyrazily za plentu dvě ženy najednou. Komise ale včas zasáhla, aby nebyla porušena pravidla voleb. Velký zájem je o přenosnou urnu. Komise s ní vyrazí do pečovatelských domů i do soukromých bytů.

Komunální volby 2014, ČB, okrsky v ZŠ Matice školské.14.35 Volební účast pochvaluje předsedkyně komise v ZŠ Matice školské v Českých Budějovicích Jaroslava Musilová, která si členství v komisi i předsednictví užívá poprvé. "Hned ke druhé hodině přišlo sedm nebo osm lidí a teď pořád průběžně někdo chodí," řekla. Ona sama bude odevzdávat hlas v obci Vrábče. Využije k tomu dobu, kterou mají členové komisí na přestávku. "Vrábče je kousek. Máme prostor na to, abychom dojeli volit do svých okrsků," dodala.

14.17 Mezi prvními ve volební místnosti v Základní škole Matice školské v Českých Budějovicích odevzdala svůj hlas Hana Miláčková. "Pravidelně chodím hned na druhou hodinu, abych to už měla za sebou, abych měla splněnou občanskou povinnost," řekla. Účastní se všech voleb, tentokrát podle svých slov vybrala jednu celou kandidátku, preferenční hlasy neudělovala.

14.09 Naopak frmol je hned od druhé hodiny ve volební místnosti ve Štěpánovicích. Podle jedné z členek komise lidé už netrpělivě čekali na otevření a od té doby zde stojí fronta.

14.07 V malém okrsku v Třitimi na první voliče teprve čekají. "Myslíme si, že se někdo objeví nejdříve tak za dvě hodiny. Největší zájem bude odpoledne, až se lidé vrátí z práce. Myslím si, že zde přijdou volit skoro všichni," říká předsedkyně komise Věra Jankovská.

14.05 Hlasování začalo. Do volebních místnostích můžete přijít dnes do 22 hodin. Další možnost je zítra od 8 do 14 hodin.

13.27 Spíše symbolickou záležitostí budou volby v Bošilci, Dubném, Hlincové Hoře, Komařicích, Mokrém Lomu, Petříkově, Radošovicích, Starých Hodějovicích, Vrábči a Závratech. Na kandidátkách je zde stejný počet jmen jako míst v zastupitelstvu.

13.00 Za hodinu se otevřou volební místnosti. Na Českobudějovicku se hlasuje ve 307 okrscích. Nejmenší z nich je okrsek č. 5 Třitim v obci Žimutice, který má v seznamu zapsáno 20 voličů. Největší je okrsek č. 1 ve městě České Budějovice. Zde má právo hlasovat 3 772 lidí. Značnou část z nich však tvoří osoby, které mají místo trvalého pobytu na ohlašovně pobytu magistrátu města, ale ve skutečnosti v okrsku nebydlí.