„Příběh jejich lásky začal před šesti lety ‚růžičkou‘, spirálou vykrouženou z rajčete, kterou číšník Frank Ilguth (56) položil jako dekoraci na zeleninový talíř rehabilitujícímu pacientovi Franzi Engelmannovi. Ten byl o berlích a sám nemohl k bufetu jít,“ napsal deník PNP. Na malou pozornost navázaly procházky a společné večeře se zjištěním, že jsou naladěni na stejnou vlnu…

„Uzavřením registrovaného parnerství chce Franz Engelmann podle vlastních slov dát impuls ke změně myšlení, protože prý mnoho lidí v Německu trpí pro svou homosexualitu. Na rozdíl od partnera, který je spíš romantik, nahlíží Engelmann věc spíše pragmaticky. Například, že v případě onemocnění bude partner v postavení rodinného příslušníka, nebo že druhému bude náležet vdovecká penze apod.

Památník homoobětem

Kulturní výbor města Mnichova schválil návrh na zřízení památníku nacisty zavražděných homosexuálů. Umělecké dílo v ceně 85 000 eur má být umístěno před bývalým lokálem homosexuálů „Schwarzfischer“, v němž došlo k prvním raziím proti těmto lidem. 8. června bude o návrhu ještě hlasovat městská rada.

Rádi se stěhují

Dvacet procent Rakušanů plánuje během tří let změnu své bytové situace. Ukázala to studie institutu průzkumu trhu, napsal deník OÖN.
Změnu si přeje 41 procent dotazovaných do 30 let, dokonce i 33 procent těch, kteří se stěhovali teprve před rokem. Šest z deseti Rakušanů bydlí ve vlastní domě nebo bytě.

Šidí zemědělce?

Zástupci rakouských zemědělců hlasitě protestují proti studii Zaměstnanecké komory (ZK) o srovnání příjmů. Prezident Agrární komory (AK) Gerhard Wlodkowski nazval studii publikovanou na internetu ZK sbírkou překroucení a falešných interpretací, napsal deník OÖN. Mluvčí AK Maria Burgstallerová přispěchala s vlastními čísly. List vysvětluje, že studií o příjmech a majetcích chce ZK „ovlivnit diskusi o reformě agrárních dotací“.

Podle Zaměstnanecké komory činil podíl dotací na příjmech zemědělských velkopodniků 56,7 procenta, u menších ale „jen“ 45,3 procenta. Průměr na hlavu je velmi rozdílný, ale v průměru stoupá rychleji než u dělníků. Zemědělci mají více příjmových zdrojů. V roce 2009 získávali v průměru 19 000 eur neboli 48 procent ze zemědělské výroby, 30 procent ze zaměstnaneckých poměrů a pět procent z řemeslné výroby. Příjmy účtujících zemědělských podniků stouply od roku 2004 do roku 2009 o 18,2 procenta na 356 600 eur (ročně průměrně plus 3,4 procenta).

Zástupci zemědělců k tomu uvádějí, že index tarifních mezd stoupl od roku 1995 do roku 2009 o 42 procent, ale příjmy zemědělců ve stejném období poklesly o 12 procent. ZK mj. nesrovnává průměrné roky, ale rok 2008 s obzvlášť dobrými cenami zemědělských produktů s rokem 2009, kdy naopak ceny výrazně poklesly. Zemědělci jsou označováni za majetné, ale přitom jsou jim započítávány budovy, stroje a dobytek, nezbytné jako provozní prostředky.

„Agrární subvence nejsou sociální podporou, ale vyrovnáním za odvedené výkony,“ tvrdí AK. Dalším jejím argumentem je, že průměrný roční výnos 40 000 eur pro rodinný podnik „živí“ dvakrát víc členů rodiny než příjem 30 000 eur na průměrnou zaměstnaneckou rodinu.

Dostal umělou ruku

Patrick Mayrhofer z Helfenbergu v Mühlviertlu je zřejmě prvním člověkem na světě s bionickou protézou ruky, napsal včerejší deník OÖN. „Nechal si amputovat zmračenou ruku a náhradou je spokojen,“ píše list. „Mohu si zase zavázat tkaničky, zapnout konflík u košile nebo uchopit sklenici vody,“ říká 23letý mladík. Podle deníku bionická protéza je schopna nahradit skutečnou ruku z 90 procent.

Elektrotechnik Patrick utrpěl před čtyřmi roky při práci těžké popáleniny. „Jeho pravou ruku dokázali chirurgové při deseti operacích rekonstruovat, na levé bez nervů a svalů zůstaly ale jen tři nefunkční prsty,“ popisují OÖN. Po dlouhém zvažování se mladík rozhodl pro amputaci ruky. Jeho ošetřující lékař Oskar Aszmann ho nechal vyzkoušet hybridní mechatronické ruce řízené impulsy svalů, a když bylo zřejmé, že pacient s nimi dokáže víc než s vlastními, předložili vídeňští chirurgové žádost pacienta o amputaci etické komisi. Symposium pak dalo operaci zelenou s tím, že eventuální transplantace ruky zemřelého dárce v Patrickově případě nepřichází v úvahu.

Po amputaci loni 22. července následovala šestitýdenní rehabilitace. „Můj život se po zákroku výrazně zlepšil,“ říká pacient v lineckém listě. Ten dodává, že o ruku, výrobek vídeňské firmy Otto Bock, se nyní zajímají lékaři a postižení z celého světa. Mayrhofer, který po úrazu přešel na práci v kanceláři, nyní podle OÖN už testuje další protézu – s impulsy řiditelným zápěstím.

Vrátil se z Čech do basy

Rakouská policie dopadla ve středu při vloupání do firmy ve Vöcklabrucku 42letého muže z okresu Wels,. Je důvodně podezřelý z deseti vloupání do škol a školek v okresech Linec, Steyr a Amstetten v období od poloviny ledna. Zadržen byl při činu s 21letou českou komplickou. „Ve vozidle dvojice byly nalezeny paralyzér, obušek a vyhazovací nůž,“ napsal včera linecký deník Volksblatt.

Muž byl dodán do věznice v Garstenu, kde si musí dosedět zbývajících patnáct měsíců za sérii 25 vloupání v Horních a Dolních Rakousích s celkovou škodou kolem 80 000 eur, z velké většiny způsobenou poškozením zařízení. V roce 2003 z výkonu tohoto trestu v Linci utekl – podle deníku do Čech. Nové krádeže doznal, obviněna byla i mladá Češka.

Pašovali bavoráka

Při dopravní kontrole v Leopoldschlagu u Dolního Dvořiště zadržela rakouská policie dva pašeráky, kteří cestovali BMW X6 odcizeným ve Španělsku. „Mělo české poznávací značky a při kontrole policisté zjistili manipulace s FIN,“ píší OÖN. „Posléze se ukázalo, že vozidlo bylo odcizeno ve Španělsku.“
Podle deníku si pachatelé dali hodně práce, aby původ utajili. Změnili FIN, překódovali zámky a elektronickou blokaci. „Při výpovědích se 34letý Ukrajinec a 45letý Slovák zaplétali do rozporů. Nakonec doznali, že z Prahy jeli do Madridu, aby tam převzali kradené vozidlo a přepravili je do Čech,“ uvedl deník. „Linecký soud je vzal do vazby.“

Jak vymáhat pokuty

Praxi vymáhání pokut uložených českým řidičům v Rakousku prostřednictvím českých soudů už jsme opakovaně zaznamenali. Jde ovšem jen o řidiče zadržené a vyslechnuté rakouskými orgány. Stíhání dalších, především tzv. raserů pro nepřiměřenou rychlost, dosud blokovala nefungující výměna dat.
Podle lineckého deníku Volksblatt nyní došlo k průlomu, když výbor pro dopravu Evropského parlamentu prosadil do budoucna uvolnění dosavadního systému výměny dat Eucaris i pro šetření dopravních deliktů.

„Je neakceptovatelné, že zahraniční pachatelé dopravních přestupků zůstávají často nepotrestáni jen proto, že úřady v cizině odmítají poskytovat vyžadovaná data o řidičích,“ říká v deníku mluvčí ÖVP v Evropském parlamentu Hubert Pirkner. „S novou výměnou dat tato de facto beztrestnost konečně skončí.“ Rozhodnutí má být připraveno k hlasování parlamentu v červenci, ale k realizaci bude třeba delší doby. Evropská rada by chtěla dva roky přechodného období, parlament osmnáct měsíců. Pravděpodobně prý dojde ke kompromisu a úřady členských zemí unie budou povinny poskytovat data o svých řidičích od jara 2013. „Už předem si ale vymínily výjimku Británie a Irsko,“ uzavírá Volksblatt.

„Znectili“ Hitlera

Rada města Amstettenu odsouhlasila velkou většinou návrh sociálních demokratů na odebrání čestného občanství Adolfu Hitlerovi. Opozice protestovala proti tomu, že se má o věci rozhodovat na tzv. naléhavé podání SPÖ ke spekulativnímu využití nepřítomnosti Zelených. Hlasování se zdrželi dva zastupitelé Svobodných s tím, že čestné občanství v každém případě v Dolních Rakousích automaticky zaniká smrtí dotyčného. Navíc prý už 65 let platí, že podle direktivy kontrolní rady spojenců z 12. října 1946 byla všem válečným zločincům v rakousku a v Německu generelně odňata čestná občanství.

Pádluje do Austrálie

V Pasově se zastavila 43letá Australanka Sandy Robsonová, která chce během pěti let dopádlovat z bavorského Ulmu do vlasti – kolem 50 000 kilometrů. Napsal o tom deník PNP. „Mám ráda dobrodružství a výzvy,“ řekla listu.

PNP dodala, že Robsonová takto opakuje cestu Němce Oskara Specka, který v čase světové hospodářské krize neměl práci a vycestoval – na loďce. „Přes Kypr nakonec po celkem třinácti letech dorazil do Austrálie,“ píše deník. „Šest let přitom strávil v indickém zajetí, protože byl pokládán za německého špiona, když na člunu vyvěsil vlajku s hákovým křížem,“ vysvětluje Max Scharnböck z německého svazu kanoistiky. V Sydney prý zůstal ikonou především kajakářů, v námořním muzeu má stálou expozici, dodává Robsonová. Podobně jako Speck chce nejprve dopádlovat na Kypr. Naplánovala si na to půl roku.

„Přitom Sandy svou dosud nejdelší cestu málem zaplatila životem,“ pokračuje PNP. Při pokusu o obepádlování Austrálie ji v roce 2007 napadl krokodýl, naštěstí se ale zakousl jen do kajaku. V šoku nicméně cestu ukončila.

První záběr v Německu udělala 14. května v Ulmu. Po Dunaji pokračovala do Pasova, kde se zastavila na dva dny. Odtud zamíří do Bulharska. Stejně jako Speck se pak po zemi přesune do makedonského Skopje a k řece Vadaru. Přes Thessaloniki chce dorazit do Turecka. Tam začne nejnebezpečnější úsek její cesty – 80 kilometrů na malém člunu přes otevřené moře. Na Kypru si chce najít práci a našetřit na pokračování v cestě na jaře 2012. Pak zamíří přes Sýrii k Eufratu a Tigridu a dál do Iránu. „Doufá, že jí politická situace v těchto zemích dovolí pokračovat,“ píše PNP. „Jinak by naložila loď na střechu auta a zkusila dorazit do Indie po ose. Pak by ji čekal poslední úsek, přes Indonésii domů…“

Pojistí dobrovolníky

Hornorakouská pojišťovna (OÖV) pojistí od 1. července celoročně zdarma dobrovolné pomocníky, kteří pomoci jiným osobám utrpí škodu, jež není kryta jinou pojistkou. OÖV tak oslaví 200 let trvání. Generální ředitel Wolfgang Weidl uvedl v lineckém deníku Volksblatt příklady. Pojistku až do 75 000 eur může například nárokovat soused, který bude v případě požáru u souseda pomáhat vyhánět dobytek ze stájí a spadne na něho trám. Pojišťovna bude plnit i dobrovolnému pomocníkovi, který při stavbě stánku s punčem při dobročinné akci spadne ze žebříku. Může jít ale i o sdružení rodičů, které vybuduje dětské hřiště a někdo se na něm pak zraní. Od července 2012 převezme pojistné za dobrovolníky hornorakouská vláda.
(www.keinesorgen.at)

Spokojeni se sebou

Osm z deseti Rakušanů se cítí být atraktivními a myslí si, že jsou tak vnímáni i okolím. Ukázal to telefonický průzkum GfK Austria. Sebevědomější jsou ženy, z nichž se za atraktivní pokládá 84 procent (z mužů „jen“ 75 procent). Zatím co z lidí do 29 let vidí samo sebe atraktivními devět z deseti, u starších 60 let je to jen šest z deseti. Vídeňáci jsou zdrženlivější (72 % spokojených se vzhledem) než obyvatelé ostatních spolkových zemí (80 %).

Ze „zkrášlovacích“ opatření chystaných pro nadcházejících dvanáct měsíců respondenti uváděli nejčastěji zdravější výživu (82 %), dále sportování (76), masáže (56), kosmetický peeling (20), odchlupení (19), bělení zubů (14), kosmetické operace (4 %).

Hygienický semafor

Svaz ochrany konzumentů v Německu by chtěl zavést „semaforové“ označení gastronomických podniků podle kvality hygieny, a příslušní zemští ministři už takovou normu připravili.

„To může vypadat na první pohled pro zákazníka velmi pozitivně,“ říká k návrhu mluvčí pasovské radnice Herbert Zillinger v deníku PNP. Každý host nepochybně půjde rád do podniku se „zeleným panáčkem“. V praxi ale Zillinger vidí velké problémy. Městská správa by prý mohla očekávat víc byrokracie, nákladů a sporů. „Když nějaký podnik dopadne negativně, bude se proti žlutému nebo červenému označení vehementně bránit všemi prostředky, takže hodnocení bude muset být přezkoumatelné,“ říká mluvčí.

Město nyní čeká, jak konkrétně bude politická norma vypadat. Je naznačováno, že klasifikace by se měla odvíjet od průměru tří posledních kontrol. Už to je podle Zillingera problematické, protože tak často rozhodně není 400 gastronomických podniků v Pasově sledováno. Provozovatelé restaurací pochybují, že by „semafor“ zákazníkům v něčem pomohl. Jak prý posoudí, co znamená žlutá plaketa – je to tam s hygienou dostačující, nebo ne? A co znamená červená? Nemělo by město rovnou takový podnik zavřít? Gastronomové míní, že by jim jen přibylo byrokracie. Hygienické předpisy jsou prý už tak enormně přísné…