Jednání začala v sobotu večer v době, kdy ještě nebyly sečteny výsledky. A pokračovala celou neděli.

Právě v neděli jednali zástupci vítězného hnutí ANO se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva.

„Pro nás jsou všechny varianty otevřené, nemáme zásadní problém jít do koalice s každým ze subjektů,“ uvedl primátor Jiří Svoboda. „Z druhé strany jsme dostali obdobné informace, jen Piráti se poněkud odlišují, neboť mají představu, že v radě budou zastoupeni všichni. Nevím, je-li pro nás tato varianta ta pravá – to by v podstatě nemusely být volby,“ míní Jiří Svoboda. Odpoledne došlo i na první ustavující klub hnutí s volbou předsedy Viktora Lavičky. „V pondělí budeme dál jednat se dvěma nejsilnějšími stranami – Hnutím Občané pro Budějovice a ODS,“ předesílá primátor.

Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), které ve volbách skončilo druhé, podle svého lídra Juraje Thomy zatím nikoho v jednáních neupřednostňuje, nepláclo by si s komunisty. „Jednání zatím byla o programových prioritách, nikoliv o pozicích v radě,“ poznamenal Juraj Thoma.

V podobném duchu hovořil Martin Kuba z ODS, která skončila třetí. Plánoval setkání i s HOPB.

Nevyloučil, že naváže jednání také s TOP 09, naopak spolupráci s KSČM a Piráty si představit neumí. „Je zřejmé, že sestavení a fungování koalice v Budějovicích nebude jednoduché. Pro nás při rozhodování bude důležitá otázka, jak by mělo být město řízené a jaké si stanoví priority,“ naznačil Martin Kuba.

Českobudějovičtí piráti, jimž voliči přisoudili čtvrté místo, v neděli ustanovili vyjednávací skupinu, ve které je lídr Lukáš Mareš, dvojka na kandidátce Zuzana Kudláčková a Svatomír Mlčoch, který je členem strany Zelených, jež kandidovala v českobudějovických komunálních volbách společně s Piráty. „Chceme prosadit reprezentativní radu města, ve které budou zastoupeni zástupci všech stran, které byly zvolené. S touto naší představou nyní seznamujeme ostatní strany. Pro ně je to nová věc, se kterou nemají zkušenost, takže zatím nám naslouchají a příliš nehodnotí. Teprve uvidíme, jak se budou jednání vyvíjet dál," uvedl Lukáš Mareš. Svůj pohled vyjednávací skupina Pirátů už stihla představit všem stranám kromě ODS. „Zatím jsme s ODS ještě nemluvili, ale pokud se nám sami neozvou, tak je plánujeme oslovit,“ přiblížil situaci Lukáš Mareš.