Oldřiška Ribolová, starostka obce Plav, uvedla, že zde vzniká zcela nová budova, v níž nebude chybět ani jídelna. „Moderní a nerezová,“ podotkla starostka. Doplnila, že na zahradě si děti užijí prolézačky a vznikne zde i pozemek, kde se budou učit pěstovat bylinky. Oldřiška Ribolová dodala, že v Plavu už mají za sebou také výběrové řízení na ředitelku.

Do stavby školky se tu přitom pustili podruhé. Obec totiž v minulosti již vlastní školku měla, dnes je z ní však domov pro seniory. „Nejde o to, že by dostupnost okolních školek byla špatná, ale o to, že i jejich kapacita je naplněna,“ vysvětlovala. Svou vlastní mateřskou školu se rozhodli postavit také v Hůrách nebo Olešnici.

Studentské krvebraní si klade za cíl popularizovat darování krve hlavně u mladých studentů.
Majáles nejsou jen koncerty. Ale také darování krve

V nových školkách už se děti zabydlely

Necelé dva měsíce chodí děti v Hůrách nedaleko Rudolfova do zbrusu nové mateřské školy. A nové prostředí si pochvalují. „Dřív jsme chodily do staré školky. Teď sice chodíme do menší školky, ale je lepší. Máme krásnou šatnu,“ prozradil Adam Stašek, malý mluvčí dětské skupinky.

Starosta obce Jiří Borovka k tomu dodal, že kapacita školky je 28 dětí. „Už teď ale víme, že pokryjeme jen vlastní potřebu,“ řekl starosta obce s 560 obyvateli s tím, že případné zájemce z okolních obcí budou muset odmítat.

Právě nedostatečná kapacita okolních mateřských škol byla ale důvodem, proč se nakonec rozhodli postavit školku také ve své obci. „Posledních několik let jsme měli velký problém, aby nám naše děti vzali. Rodiče tak vozili děti třeba do Úsilného, Borku nebo Vráta, což pro ně bylo diskomfortní,“ vysvětloval. Dodal, že stavba nové školky vyšla na 15 milionů. „Skoro 11 milionů jsme dostali jako dotaci z Integrovaného operačního programu,“ nastínil Jiří Borovka finanční stránku věci.

Za rekordních pět měsíců zvládli zbořit původní objekt a postavit novou budovu mateřské školy v Olešnici. Na stejném pozemku, ale trochu jiném místě, je podle starosty obce Rudolfa Mareše v provozu od loňského září.

Nová mateřinka, která je dřevostavbou, má o 18 míst větší kapacitu než původní. Školku za 18,5 milionu korun, na niž přispěla úhradou 90 procent nákladů Evropská unie, nemají Olešničtí problém zaplnit.