Ve středu měla poprvé zasednout do lavice. Místo toho trávila den na lůžku mezi lékaři a zdravotními sestrami. Šestiletá Tereza Maršálková je jedním z dětí, které prožily první školní den v budějovické nemocnici. Přes léto totiž pravidelně přibývá úrazů a mnoho školáků se tak nestačí včas vrátit do lavic.

„Do první třídy jsem se moc těšila, mám doma aktovku i penál,“ popisovala malá pacientka, která si před dvěma týdny zlomila ruku při pádu z kola. Protože byla zlomenina komplikovaná, absolvovala i operaci. Nyní doufá, že nejpozději příští týden konečně zjistí, jaké to je být školákem. O to, že nedožene zameškané hodiny, strach nemá. „Mám tam kamarádku a paní učitelka říkala, že mi budou pomáhat,“ vypráví. Před řadou svých spolužáků má navíc už teď velký náskok. „Naučila se číst. Pořád zvídala, co znamená které písmeno, a dávala si to dohromady. Nyní už sama přečte dětské časopisy,“ vysvětlila Terezina babička Božena Bonifácová.

Začátek školního roku promeškala kvůli zlomené ruce také dvanáctiletá Vendula Urbanová z Chvalšin. „Někdo by možná rád trávil první školní den v posteli, ale já bych radši byla ve třídě a povídala si s kamarádkami o tom, jaké měly prázdniny,“ povzdychla si.

Pacienti, kteří na dětském oddělení zůstanou delší dobu, ale o výuku zcela nepřijdou. I v nemocnici totiž funguje mateřská a základní škola. „Už ráno náš pan učitel prošel oddělení a vybíral si pacienty, pro které připraví individuální hodiny,“ připomněl zástupce primáře Jiří Klíma.

Prázdninová zranění
Co se týče dětských úrazů, je léto nejkritičtějším obdobím. Během prázdnin přijali v budějovické nemocnici přes 200 závažněji poraněných dětí. To je zhruba stejně jako loni. Nejčastější jsou zlomeniny, pohmožděniny, úrazy hlavy či opařeniny, letos přibylo zranění z jízdy na motorových čtyřkolkách. Ukazuje se ale, že stále více dětí nosí při jízdě na kole přilbu.