Lesníci pak, kromě přípravy stromků pro trh, musejí i zvýšit aktivitu při ochraně porostů před nenechavci. Jednou z možností, jak stromek učinit „nepřitažlivým" je jeho znehodnocení zastřižením nebo zalomením některých větví.
„Dělá se to od listopadu průběžně, když lesník narazí na stromek, který by mohl být ohrožený, třeba stojící někde o samotě a dobře rostlý," říká Jan Zasadil, vedoucí oddělení správy lesů biskupství českobudějovického. Lesníci biskupství se ale obracejí i na lidi přímo ve farnostech, aby pomohli s hlídáním porostů. „Nemáme sami dost mančaftu," vysvětluje k tomu Jan Zasadil.
Někde lesníci zastřihují celé skupiny stromků, například v oplocenkách. Ohrožené jsou především jedle, ale nezvaní hosté nepohrdnou ani malými smrčky nebo borovicemi. Před Vánoci podle Zbyňka Boublíka, tiskového mluvčího Lesů ČR, roste riziko krádeží nejen stromků ale
i jmelí.
„Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zakázáno zákonem o lesích a povolit ho může jen majitel nebo správce lesa," zdůrazňuje Zbyněk Boublík. Přistiženému zloději stromků také hrozí pokuta, která může dosáhnout až 15 000 korun.
Na samotném vánočním prodeji se ale podíl jehličnanů z českých lesů snižuje. V České republice jsou dnes v prodeji většinou stromky ze specializovaných plantáží. Ale je třeba možné koupit zelené fešáky i ve speciálních kontejnerech. Například v zahradním centru Ferenčík
v Českých Budějovicích.
Kolik za jehličnanNa Vánoce si lze pořídit stromek kontejnerovaný nebo řezaný. Ceny kontejnerovaných stromků třeba v budějovickém centru Ferenčík: smrk ztepilý 435 korun, smrk stříbrný 695 korun, vyšší, nejdražší sorty smrčků až 890 korun, jedle 849 – 950 korun. U těchto stromků je ale nutné dodržet pravidla pro aklimatizaci.
Řezané stromky začne od víkendu nebo od počátku prosince nabízet řada prodejců. Prodejní místo na budějovické Dlouhé louce mělo vloni smrčky za ceny do 190 do 310 korun, jedle přes 2 metry za 850 korun.
Stromků v kontejnerech tady prodají kolem 500 kusů. „Lidé mají o kontejnerované stromky stále větší zájem, po Vánocích si je přesazují buď do zahrady, nebo do většího kontejneru. Je ale třeba dodržet pravidla pro přezimování. Není možné stromeček z venku, kde je mráz, přesunout rovnou do vyhřátého bytu, je třeba ho chvíli nechat aklimatizovat třeba v garáži. Stejný postup je nutné dodržet, když stromeček po Vánocích přesouváme zase ven," říká Pavel Hofírek, prodejce v zahradním centru.
Ceny kontejnerovaných stromků, zde začínají na 435 korunách za menší obyčejný smrk
a končí na 950 korunách
za vyšší jedle. „Řezané vánoční stromky budeme prodávat od začátku prosince," dodává Luboš Ferenčík
a připojuje, že v nabídce bude obvyklý sortiment kavkazská jedle, smrk pichlavý a obyčejný smrk a dále borovice černá a obyčejná borovice. „Ročně prodáme okolo dvou tisíc řezaných stromků," dodává Luboš Ferenčík.
O víkendu se začnou například prodávat řezané stromky na budějovické Dlouhé louce. „Teď to bude dvanáctý rok," říká Ladislav Branda na otázku, pokolikáté už bude stromky nabízet a připojuje, že vždy je to zároveň s trhy na výstavišti. „Stromky máme
z jižních Čech, nejdále z Volar. Ceny budeme mít jako vloni, smrčky od 190 do 310 korun," dodává Ladislav Branda.
Na přelomu listopadu
a prosince se ale prodej rozbíhá jen zvolna, hlavní nápor zákazníků přijde až týden před Vánoci.