O část zeleně v pondělí 14. října 2019 zchudlo českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Čtyři katalpy, které s dalšími zkrášlovaly historické srdce města od jara, se stěhovaly třeba do Loucké ulice k trvalému zasazení. Postupně mají být z náměstí před zimou a adventními trhy odvezeny všechny stromy.

NA JAŘE

Podle náměstka primátora Ivo Moravce se ale na jaře mají stromy na náměstí vrátit. A nejlépe natrvalo. „Naším záměrem je stromy zasázet, ještě hledáme vhodnou lokalitu,“ zmínil Ivo Moravec. Vedení radnice by si totiž přálo posílit v historickém centru zeleň a uvažuje se proto o osazení vhodných dřevin. Nejnadějněji se zatím jeví možnost, že by byly po obvodu náměstí. Už v roce 2014 se například pořádala prostřednictvím internetu dotazníková akce, ve které se mohla veřejnost vyjádřit k možné trvalé výsadbě. „Většina lidí byla pro, abychom na náměstí vrátili zeleň,“ říká Ivo Moravec. Na historických snímcích z minulého století třeba kolem kašny několik menších stromů stojí.

Na návrh městského zahradníka Sobíška už byly stromy kolem Samsonovy kašny kdysi vysazeny – v roce 1895. Podle historiků možná i proto, že se chystala návštěva císaře Františka Josefa I. v Budějovicích.