V krajské metropoli naměřili hydrometeorologové včera ráno tři stupně nad nulou a kolem poledne se rtuť teploměru vyšplhala dokonce až na 8°C. Odpoledne začala teplota ale prudce klesat. Ode dneška už bude mrznout.


„Zima přichází,“ komentovala počasí Svatava Křivancová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. „O víkendu budou nejvyšší denní teploty –2 až +1 stupeň, sněžit bude až do nejnižších poloh, na horách by mohlo napadnout až dvacet centimetrů sněhu,“ sdělila nejbližší předpověď Křivancová. V noci začne pěkně přituhovat. V neděli má být k ránu až –7 stupňů a v příštím týdnu dokonce až minus deset. „Do konce příštího týdne se počasí nezmění, bude mít nadále zimní charakter,“ dodala.


Na drápky, které už pomalu zima ukazuje, začínají také reagovat i silničáři. Ti dokonce na Českokrumlovsku a Prachaticku silnice ve vyšších polohách ošetřují už týden. „Na Českobudějovicku jsme ale ještě nezasahovali, ale určitě podle potřeby vyjedeme. Jsme připraveni,“ míní provozní náměstek Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Karel Jírovec. „Je pomalu konec listopadu a zima už opravdu začíná. Jde také o to, abychom nebyli připraveni jenom my, ale také všichni ostatní řidiči,“ apeluje Jírovec na motoristy.


Nastupující zima také s sebou nese pro řidiče jednu novinku. Tou je značka Zimní výbava, která přikazuje na vyznačených úsecích zimní pneumatiky. „Ta je pouze zatím na jediném místě v kraji, a to na pravé straně Lipna v úseku od Nové Pece po Zadní Zvonkovou. Jinak by se značení nemělo objevit už nikde,“ podotkl Jírovec.


Nástup zimního ročního období se také projevil naplno v pneuservisech. Ty mají na několik týdnů plné ruce práce, protože lidé houfně přezouvají své vozy. „Můžeme vás objednat až tak na prvního prosince,“ odpověděl servisní technik ze společnosti CB Auto České Budějovice na otázku, který je nejbližší volný termín na přezutí. První sněžení zvládli včera i řidiči. I když policisté zaznamenali osm drobných nehod, nejednalo se o mimořádný stav.