„Psi byli celoživotně uvězněni v betonové kobce mezi spoustou harampádí, ve špatných hygienických podmínkách, kde se navíc nekontrolovaně množili," líčí dosavadní domov kříženců Martina Růžičková z odboru ochrany životního prostředí.

Kříženci, kteří nezapřou krev křepeláka a kokršpaněla, byli dlouhodobě zavření v bývalé vodárně nedaleko osady Březí.

Právě proto rozhodla Krajská veterinární správa o tom, že je třeba zvířata z takového „chovu" odebrat. Přitom ale podle Martiny Růžičkové nelze tvrdit, že by majitel provozoval problematickou množírnu, že by zvířatům vysloveně ubližoval nebo je týral.

„Psi se jej rozhodně nebáli, pán se o ně staral, byli dobře živení, nestrádali ani nedostatkem vody. Na druhou stranu ale není pravda, že by měli možnost se dostatečně proběhnout venku, jak muž tvrdil. Mnozí zřejmě nezažili ani procházku na vodítku. Oplocený pozemek, kde údajně měli mít výběh, byl plný rozbitého skla a odpadků. A nikdo z okolí, ani já, ani kolegové z veterinární správy jsme tu při opakovaných kontrolách psy běhat neviděli," konstatuje Martina Růžičková.

Při zásahu bylo zřejmé, že si zvířata sama mezi sebou patrně zjednávala pořádek po svém. Mají odřené čumáky a stopy po potyčkách. „Všichni mladší psi mají pokousané tlamy od starších, když se prali o žrádlo, jsou málo socializovaní, ale při troše individuální péče se jistě brzy zlepší," odhaduje majitel odchytové a asistenční služby Animal Rescue Vladimír Kössl.

Prozatímní azyl našla většina chlupáčů v městském útulku Na Zlaté stoce. Jak vysvětlila jeho vedoucí Jana Karlíčková, tam musí nejprve absolvovat povinnou karanténu, očkování a aplikaci čipu. „Pět odrostlých štěňat, s jejichž darováním už majitel podepsal souhlas, budou pak nejdřív v pondělí k dispozici případným zájemcům," upřesnila.

Podle Martiny Růžičkové není vyloučeno, že některá zvířata se vrátí zpět původnímu majiteli. „Tvrdil, že zejména se sedmiletou fenou je hodně srostlý, když jsme ji odváželi, plakal. Pokud bude ochotný zvířata nechat vykastrovat, aby se zabránilo nekontrolovatelnému množení, je možné, že získá maximálně dva až tři starší psy zpět. Chov ale budeme kontrolovat," doplňuje.

Neznamená to ale, že chovatel vyvázne bez trestu. „V každém případě bude muset zaplatit za své jednání pokutu, ponese i náklady na čipování, očkování a další péči. V jeho zájmu by mělo být psy co nejdřív darovat do náhradní péče. Náš velký dík patří pracovnicím českobudějovického útulku," doplňuje Martina Růžičková.