Ačkoliv doba, na kterou vozidlo opustí, nemusí být dlouhá, pro zvířata může mít naprosto fatální důsledky.

„Na začátku července jsme zachraňovali dva jezevčíky z uzavřeného auta v ulici J. Š. Baara. Přivolaná veterinářka shledala jejich situaci za natolik závažnou, že jsme na pomoc povolali hasiče, kteří auto museli otevřít,“ uvedla mluvčí českobudějovických strážníků Kateřina Schusterová.

S podobným případem se nedávno setkal i Svatopluk Mika z Českých Budějovic.

„Na křižovatce ulic Široká a Kněžská stál 29.7. v půl jedenácté starší Škoda favorit se zapnutými výstražnými světly. Uvnitř dva štěkající psi, okna zavřená a nikde nikdo. Řekl jsem si, že čtvrthodinku počkám a popřípadě zavolám Policii ČR. Za třináct minut, kdy už jsem vyndával mobil na přivolání policie, vyšly z domu dvě ženy a sebou přepravní box se štěňaty stejného plemene. Oddychl jsem si, ale hlavně si oddechli asi oba psi v autě. V zaparkovaném autě v létě nesmí zůstat žádný živý tvor, byť jen čtvrthodinku. A vůbec už nedovedu pochopit, že by v té peci mohl někdo nechat své vlastní dítě.

Také státní policisté kromě jejich městských kolegů musejí tyto případy čas od času řešit. „Nedávno jsme tu měli podezření z trestného činu týrání zvířat. Smrt u zvířete nastala z přehřátí, ale policisté k vyšetřování případu vždy potřebují vyjádření veterináře, který provede u zvířete pitvu,“ naznačuje okresní policejní mluvčí Regina Tupá s tím, že pokud se někomu prokáže, že týral zvířata, hrozí mu podle paragrafu dvě stě tři odnětí svobody až na jeden rok či zákaz činnosti anebo peněžitý trest.

I když to na první pohled nemusí vypadat, v uzavřeném autě na přímém slunci je opravdu výheň.

„Nedávno můj kamarád pejskař udělal pokus Své auto nechal přes noc „vychladit“ a v půl desáté přejel ze stínu na slunce. V okénku zadních dveří nechal pěticentimetrovou mezeru. S použitím terarijního teploměru a vlhkoměru začal měřit, co se v autě bude dít,“ začíná Mika vyprávět. „Při začátku měření byla venkovní teplota 22,5 stupně Celsia a vnitřní 23. Vlhkost v autě 63 procent. Po deseti minutách stoupla vnitřní teplota na 37,4 a vlhkost klesla na 32 procent. Za půl hodiny bylo v autě už 47,3 stupnů a vlhkost 22 procent,“ popisuje test.

Obrovský hic!

Za hodinu se teploměr zastavil dokonce na padesáti stupních Celsia a vlhkosti dvaceti procent. Teplotní čidlo bylo umístěno v kufru auta a vlastní teploměr na zadní sedačce.

„Kamarád pak přemístil teplotní čidlo na přední sedačku kam svítilo slunce a teploměr za dvě minuty ukázal neuvěřitelných 69,1 stupně Celsia displej zčernal a teploměr byl zničen. V té době byla venkovní teplota něco přes sedmadvacet,“ dodává s tím, že tato čísla by si měl uvědomit každý, kdo nechává auto stát venku, byť ve stínu.

S uzavřenými psy v autech mají pochopitelně zkušenosti i veterináři. A ne vždy jde o zkušenosti, které mají šťastný konec.

„Během letošních prázdnin jsme ošetřovali asi tři psy, které nechali nezodpovědní majitelé uzavřené v autě. Nejhorší byl případ, kdy u jezevčíka došlo k přehřátí jater a ledvin a museli jsme jej následně utratit,“ potvrdil veterinární lékař Jiří Šebek.

Jak dále uvedl, kritickým obdobím byl konec června, kdy byla velká horka a vlhkost, což způsobovalo problémy psům, kteří mohou trpět na nemoci srdce.