„Požádali jsme o spolupráci magistrát Českých Budějovic, protože sami nemáme možnost to dělat,“ řekl Deníku starosta Včelné Zdeněk Petr. Smlouvu s Magistrátem města Českých Budějovic už schválilo včelenské zastupitelstvo, v září by se měla dostat na program i zastupitelstvu českobudějovickému.
„Je to placená služba, měsíční pobyt psa v městském útulku stojí přibližně tři tísíce korun a odchyt psa do pěti set korun,“ upřesnil starosta Včelné. Tyto náklady, včetně pokuty za porušení obecně závazné vyhlášky, pak bude muset zaplatit majitel odchyceného psa.


Českobudějovická městská policie má tři specializované strážníky, kteří jsou pro odchyt zvířat vyškoleni. Jak uvedl tajemník českobudějovického primátora Milan Brabec, průměrně vyrážejí za dvěma potulnými psy denně. „Počet odchytů zvířat kolísá, ročně je jich mezi sedmi až devíti sty,“ uvedl Brabec.
V městském útulku se zvířata rychle střídají, jak si je majitelé vyzvedávají. „Nyní tady máme devět psů a dva jsou v karanténě,“ informovala včera Pavlína Vávrová z městského útulku.


Po odsouhlasení smlouvy městským zastupitelstvem bude Včelná jedinou obcí, pro niž tyto služby budou českobudějovičtí strážníci vykonávat. Ve Včelné by se mohli objevit už začátkem října,