„Soutěž psovodů se služebními psy, nazvaná O putovní pohár ředitele Policie České republiky služby cizinecké policie, se konala minulý měsíc v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku,“ vysvětluje mluvčí českobudějovické cizinecké a pohraniční policie Marie Russfellová.

„Zúčastnili se jí psovodi ze skupiny služební kynologie v Českých Budějovicích a Strážném, aby prověřili a také vzájemně porovnali schopnosti ostatních policistů s čtyřnohými kolegy.“

Výborné druhé místo v kategorii ve vyhledávání výbušnin a nástražných výbušných systémů obsadil František Pojedinec se svým psem Quatanem. V kategorii pátracích psů získal ještě stříbro Petr Šindelář se psem Wabim.

Oceněný policejní psovod František Pojedinec potvrzuje, že soutěž nebyla vůbec jednoduchá.

„Psi cvičíme na skutečné výbušniny, takže na podobný cíl, na jaký pak reagují psi v terénu,“ prozrazuje policista, jehož pes Quatan při soutěži plnil úkoly se stejným nasazením jako během skutečného zásahu.

Psovodi dostali za úspěchy pohár, ale ani jejich psi nebyli o odměnu ochuzeni.

„Na nejlepší psy sice nečekaly vítězné buřty, ale pytle s granulemi,“ směje se František Pojedinec, který na svého sedmiletého kolegu ve službě nedá dopustit.

Bronz pro Rolfa

„Třetí místo v kategorii vyhledávání omamných a psychotropních látek pak obsadil Pavel Janoušek se psem Ralfem,“ doplňuje výčet jihočeských úspěšných reprezentantů policejní mluvčí Marie Russfellová.

„Plnění úkolů v náročných soutěžních disciplínách, jako jsou pachové práce, poslušnost nebo obrana, je velmi důležité pro samotné uplatnění v praxi při práci v terénu. Tou je například práce na místě trestného činu nebo při pátracích akcích a při záchraně lidského života. Každodenní důsledná příprava a spolupráce našich psovodů se psy v rámci služební kynologie tak přinesla zasloužený úspěch,“ dodává mluvčí Marie Russfellová.