Ptačí chřipka se vyskytla v chovu Marcely Nedomové, jedné z místních malochovatelek. Z dvanácti slepic jí náhle šest uhynulo. „Ve čtvrtek ráno jsem našla uhynulou slepici a kohouta. Podle mě uhynuli už ve středu večer. Během čtvrtka pak uhynuly další čtyři slepice. Zavolali jsme veterináře, kteří si odvezli uhynulou drůbež na zkoumání do pražské laboratoře, a v sobotu ráno nám přijeli oznámit, že tu máme ptačí chřipku,“ popsala Deníku.

Kvůli ptačí chřipce dnes sčítali ve Štěpánově nad Svratkou domácí drůbež, okrasné ptactvo a jiné opeřence. Ludmila Ostrížová má 13  slepic a kohouta, všechny je zavřela do kurníku.
Ptačí chřipka: sčítají drůbež. Udělám si nový kurník, plánuje majitelka chovu

Chov, který byl napaden virem, je již zlikvidován. „I chovy nejbližších sousedů,“ řekla starostka městyse Šárka Kunčíková. To se dotklo například sousedky Marty Němcové. „Měla jsem šest slepic a kohouta. A k likvidaci jsem musela dát i čtyřicet vajíček. Drůbež tu má hodně lidí, třeba tady v okolí šest domácností,“ krčila rameny.

Ve středu ráno začalo v Ledenicích vybíjení desítek slepic a kachen. V malochovu Františka Titze testy prokázaly výskyt ptačí chřipky.
V Ledenicích vybili desítky slepic a kachen. V malochovu řádila ptačí chřipka

Na radnici zasedal krizový štáb. „Panice se snažíme zamezit všemi možnými prostředky,“ zmínila starostka. Veterinární inspektoři  přijali předběžná opatření, kolem ohniska nákazy bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V nich platí mimořádná veterinární opatření.

Soupis domácího ptactva a drůbeže 

Městys musel zajistit soupis veškerého domácího ptactva a drůbeže. Lidé z radnice obcházeli domy v neděli. „Oslovila jsem i vedoucího holubářského svazu, holubáři ale mají své chovy vesměs uzavřeny na zimu kvůli dravcům,“ přiblížila Šárka Kunčíková.

Smutný den pro chov kachen společnosti  Blatenská ryba
Ptačí chřipka ochromila na jihu Čech jedenáct chovů

Jak se nákaza do jednoho z chovů dostala? „Zřejmě ji tam zavlekli volně žijící vodní ptáci,“ vyjádřila se starostka. Vysoce patogenní ptačí chřipka se v České republice objevila po tříleté pauze. Virus je smrtelný pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán.

Veterináři z Krajské veterinární správy v Jihlavě utratili šest slepic a kohouta také v sousedním chovu Marty Němcové.
Nebezpečná ptačí chřipka je zpátky v Česku. Mohou ji šířit divoké kachny

Ekonomové nevylučují, že ptačí chřipka bude mít vliv nejen na chovatele. Během posledního šíření nákazy totiž vejce zdražila o 25 procent. „V období od října 2016 do dubna 2017 vzrostla průměrná cena deseti kusů čerstvých vajec z 26,90 korun na 33,60 korun. Z velké části byly důvodem právě cenové tlaky související s celoevropským šířením nákazy ptačí chřipky,“ připomněl ekonom Czech Found Lukáš Kovanda.